Konya Arkeoloji Müzesi'ndeki Roma ve Doğu Roma Dönemi bronz kandiller
Roman and Eastern Roman bronze lamps in Konya Archaeology museum
  1. Tez No: 448075
  2. Yazar: ANIL DOĞRULUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Konya Arkeoloji Müzesi'nde bulunan ve değişik zamanlarda satın alma yolu ile müzeye kazandırılmış bronz kandiller ele alınmıştır. Öncelikle aydınlatma araçları ile ilgili genel bilgiler verilerek kandil tanımı yapılmıştır. Daha sonra ele alınan bronz kandiller için bir tipoloji oluşturulup, gövde ve burun formları esas alınarak gruplama yapılmıştır. İlk olarak burun sayısı göz önünde bulundurularak 'Tek Burunlu Bronz Kandiller' ve 'Çok Burunlu Bronz Kandiller' olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Tek Burunlu Bronz Kandiller kendi içinde üç gruba ayrılarak 'Yuvarlak Gövdeli Bronz Kandiller', 'Oval Gövdeli Bronz Kandiller' ve 'Gövdeden Buruna Kıvrımlı Bronz Kandiller' olarak isimlendirilmiştir. Bu gruplamalar sonucunda dört ayrı tip belirlenerek Konya Arkeoloji Müzesi'ndeki bronz kandiller için bir tipoloji oluşturulmuştur. Son olarak tez çalışmamızdaki bronz kandillerin tamamı için ayrıntılı tanımlar yapılıp, bilgisayar ortamında çizimleri oluşturularak bir katalog çalışmasıyla sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bronze lamps which were conserved in Konya Archaeological Museum and brought to the museum by the way of purchasing at different times were dealt with. First of all; the definition of lamp was described by giving general information about lighting instruments. Next; a typology was constituted for the studied bronze lamps, after that a grouping was practised based on body and nozzle forms. At the first of grouping, the lamps were divided into two main groups by taking into consideration the number of nozzle of the lamps as 'Single Nozzle Bronze Lamps' and Multiple Nozzle Bronze Lamps'. By separating into three groups in itself, Single Nozzle Bronze Lamps was entitled as 'Rounded Body Bronze Lamps', 'Oval Body Bronze Lamps', and 'Curled from Body to Nozzle Bronze Lamps'. As a result of this grouping, a typology was constituted by designating four different types for the bronze lamps in Konya Archaeological Museum. Finally, detailed descriptions were defined for all bronze lamps in this study. The study was concluded with a catalogue implementation by drawing the studied lamps in computer environment.