Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Türkiye'de bölgesel kalkınma politikaları
In the process of integration European Union in Turkey regional development policies
  1. Tez No: 393138
  2. Yazar: GÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşme, değişen üretim sistemleri, ulus devletin değişen rolü ve Avrupa'daki entegrasyon süreçleri sonucunda bölgesel politikalar aşağıdan yukarıya gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Değişen dünya düzeniyle birlikte kalkınma hususunda bir taraftan ülkelerarasında rekabet anlayışı hız kazanırken diğer taraftan bölgesel gelişme ön plana çıkmış olup, bu konuda kurumsallaşmak adına Bölgesel Kalkınma Ajansı (BKA) ortaya çıkmıştır. Kalkınma ajansları bölgesel ekonomiyi canlandırırken, buna paralel olarak ülke ekonomisine, büyümesine ve kalkınmasında da katkıda bulunacaklardır. 1999 yılında Helsinki Zirvesi sonunda Avrupa Birliğine aday ülke olarak tescil edilmesiyle Türkiye, ilk kez BKA ile tanışmıştır. 2006 yılında yürürlüğe giren 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun ile yasal zemine kavuşmuştur. 2009 yılında da 26 istatistikî bölge kurulmasıyla kuruluşu tamamlanarak ekonomik ve sosyal alandaki faaliyetlerine başlamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Avrupa Birliğinde ve Türkiye'de bölgeler arasında var olan dengesizlikleri gidermek için Dünyada değişen kalkınma anlayışının da etkisiyle uygulanan bölgesel kalkınma politikalarının etkinliği ve Türkiye'de BKA örneği olarak bölgesel kalkınmanın sağlanması üzerindeki etkisi MARKA örneği ile değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Globalization changing production systems, changing role of nation-state have accelarated the emergence of a new kind of bottom up regional policies that have been decentralized to regional and local institutions.. Layout of development with regard to the changing world on the one hand won speed competition between the country on the other hand understanding of regional development came to the fore is institutionalized in this regard on behalf of the Regional Development Agencies (RDAs) has emerged. Development agencies will stimulate regional economy while contributing to the development of our country in parallel development strategies and apply them to the revelant regions. The Helsinki Summit in 1999, the first time in Turkey met at the end of these institutions, registered.Turkey laid the legal basis of regional development first in 2006 with the enacment of Law On The Establishment And Duties of Development agencies to be completed 2009 with the establishment of 26 regional development agencies tasked with planning nd runnig various local economic and social development programs. In the respect, the mail intention of this text is to unravel the functions of RDAs in stimulating the endogenous development of region in the context of globalisation and European integration processes. Instance of RDAs effect the development regional in Turkey as MARKA is analsyed and conttribute to active economic potential for development.