La coopération au développement entre la Turquie et Afrique de l'ouest: Impacts, limites et perspectives?
Türkiye-Batı Afrika kalkınma işbirliği: Etkiler, limitler ve gelecek perspektifleri
  1. Tez No: 825490
  2. Yazar: MURAT YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. MADJID BOUZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Strasbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye ile Batı Afrika ülkeleri arasındaki kalkınma işbirliği faaliyetlerini düşünsel kökenlerinden aktörlerine, etki analizinden sınırlılıklarına ve geleceğine kadar bir dizi konuyu incelemektedir. Çıkıştaki bir ülke (emergent) olarak tanımlanan Türkiye, gayri safi toplam milli gelirinin %0,42'si oranında resmi dış yardım faaliyeti gerçekleştirmektedir. Bu oran OECD donör ülkelerinin ortalamasının üstündedir. Bununla birlikte, Türkiye'nin dış yardım konusunda başlıca faaliyet gösterdiği bölgeler arasında Batı Afrika son yıllarda öne çıkmaktadır. Eldeki verilere göre, Türkiye'nin Batı Afrika'daki yardım davranışında kültürel işbirliği, sosyal gelişme ve insani yardım sektörleri ön plana çıkmaktadır. Türkiye'nin bölgedeki işbirliği faaliyetlerinin söz konusu alanlarda yoğunlaşması, bu çalışma kapsamında yerele özgü“vakıf kültürü”olgusuna dayandırılmaktadır. Yine bu çalışma kapsamında Türkiye-Batı Afrika ülkeleri kalkınma işbirliğinin gelecekte tarım, sağlık ve turizm gibi alanlara doğru genişlemesinin imkanları, başta NEPAD olmak üzere çeşitli programlar çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis examines a number of issues regarding the development cooperation activities between Turkey and West African countries, from their intellectual origins to their actors, from impact analysis to their limitations and their future. Turkey, defined as an emerging country, carries out official foreign aid activities at the rate of 0.42% of its gross total national income. This rate is above the average of OECD donor countries. However, West Africa has stood out among the regions where Turkey has been primarily active in foreign aid in recent years. According to available data, cultural cooperation, social development and humanitarian aid sectors come to the fore in Turkey's aid behavior in West Africa. The concentration of Turkey's cooperation activities in the region in these areas is based on the local“vakıf kültürü”phenomenon within the scope of this study. Again, within the scope of this study, the possibilities of expanding Turkey-West African countries development cooperation to areas such as agriculture, health and tourism in the future are discussed within the framework of various programs, especially NEPAD.