Alman televizyonunda Türk göçmenler: 'Yeni Başlayanlar İçin Türkçe' dizisinin analizi
Turkish migrants on German television: The analysis of TV-serie 'Turkish For Beginners'
- Tez No: 393176
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZDEN CANKAYA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 222
Özet
Farklı disiplinlerden beslenen kültürlerarası iletişimin ilgi alanındaki konulardan biri, farklı perspektiflerden bakılması ve okunması gereken göç ve göçmenlerdir. Göç alan coğrafyalardaki toplumsal uyumu konu alan entegrasyon teorileri, asimilasyon ve çokkültürcülük olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilebilir. Asimilasyon odaklı entegrasyon çalışmalarında hakim kültürün göçmenlere tanıtılması ve nüfus ettirilmesine hizmet eden medya, çokkültürcü entegrasyon çalışmalarında azınlıkların ve göçmenlerin temsili ve varlıklarının kabulü açısından önemli bir araçtır. Göç ve göçmen politikalarının Almanya örneğinde hem medya dinamiklerine hem de bu alanda yapılan akademik çalışmalara nasıl bir etkisi olduğu kronolojik düzende belirlenmeye çalışıldıktan sonra, tezin ampirik bölümünde, araştırma alanı olarak“Yeni Başlayanlar İçin Türkçe”(Türkisch für Anfänger) dizisi seçilmiş, eleştirel söylem analizi yapılmış ve odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Türk göçmen ailesinin ve fertlerinin temsilleri belirlenmeye çalışılmış, temsillerden yola çıkarak dizinin Alman devletinin entegrasyon politikaları ile ne kadar örtüştüğü sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the issues in the field of intercultural communication which is nourished by various disciplines is migration and immigrants which have to be looked and interpreted from different perspectives. Integration theories about social adjustment in different immigration geographies can be evaluated in two different categories as assimilation and multiculturalism. Media serves in the introduction of dominant culture to immigrants and their adoption of it in the studies of integration focused on assimilation, whereas in the studies of multicultural integration media is a significant medium in term of the representation and acceptance of minorities and immigrants. After trying to determine both the dynamics of media and the academic studies done chronologically in this field in the example of immigration and immigrant politics of German, In the empirical part of the thesis, the series of“Turkish for Beginners”are preferred as a research field; discourse analysis is made and focused group meetings are done. In the scope of the study, representations of Turkish immigrant family and its members are tried to be determined and based on these representations, how much the series and the integration policy of German government overlaps is questioned.