Media, nationalism and violence: A critical discourse analysis of a news about 'Others'
Medya, milliyetçilik ve şiddet: 'Öteki' ile ilgili bir haberin söylem analizi
  1. Tez No: 393177
  2. Yazar: BEYZA KARAYEL YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ SERHAT GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Küreselleşme olgusu, ulus-devlet yapısını aşındırırken, aynı zamanda küresel değer ve normlara karşı yerel olanı ön plana çıkarması ile milliyetçiliği yeniden gündeme getirmiştir. Bu nedenle çağımızda milliyetçiliğin yok oluşundan değil, yeni bir eklemlenmesinden söz etmek gereklidir. Hem“ulus”un tasavvur edilmesinde hem de söylemsel olarak yeniden üretilmesinde medyanın büyük rolü olduğu tartışmasızdır. Medya, milliyetçi söylemi yeniden üretir ve ulus-kimlik tanımlaması dışında kalan“öteki”ne karşı şiddeti körükler.Söz konusu çalışma, Teun A. Van Dijk'ın“Eleştirel Söylem Analizi”yöntemini kullanarak, Türkiye'de en çok tıklanan internet haber sitelerinin, geleneksel medyada olduğu gibi milliyetçi söylemi kullanıp kullanmadıklarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
While the concept of globalization has damaged the structure of nation-state, it also has brought up the nationalism onto stage again, thereby bringing the local values and norms against global ones. Therefore, it would be appropriate to talk about a re-birth of a new nationalism rather than the disappearance of it. It is unquestionable that media plays a big part both in the imagination of a“nation”and in its discursive re-production. The media produces nationalist discourse anew and instigates violence against the“others”, who are excluded in the definition of national identity in Turkey. In this study, using the Teun A. Van Dijk's methods of“Critical Discourse Analysis”, it is analyzed whether or not the most popular news web sites in Turkey use the nationalist discourse as the conventional media does.