La transformation de l'identité masculine en Turquie : Les nouvelles masculinités
Türkiye'de erkek kimliğinin dönüşümü: Yeni erkeklikler
- Tez No: 393180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK MERÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada günümüz erkek kimliğini ve onu belirleyen değerleri anlamaya çalışıyoruz. Erkekliğin de aynı kadınlık gibi doğunca elde edilen bir kimlik değil, elde edilmesi gereken ya da ödenmesi gereken bedeller olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Toplumsal olarak şekillendirilen cinsiyetimiz ilk önce pembe/mavi giysilerimizle belirleniyor, sonra elimize ya bebek ya araba veriliyor. Erkekler ev dışında tanımlanan kahraman askerler olarak, kadınlar evde yemek pişirmesi gereken hanım kızlar olarak biçimleniyor. Ama erkek olmak özellikle yaşadığımız coğrafyada bazı etapları aşmak, bu etapların sınavlarını verebilmek demek oluyor. Bu etaplardan ilki sünnet olmak oluyor. Sünnet olan erkek çocuğa“erkekliğe ilk adımı attığı”söylenerek bu fiziksel darbe törenlerle kamusal alanda pekiştiriliyor. Bu süreci askerlik takip ediyor. Askerliğini yapmış bir erkek, her gücün altından kalkabilecek zorlukları yaşadığı için ailesini kurmaya hazır görülüyor. Askerliğini yaptıktan sonra işe girmesi anne ve babanın en büyük beklentisi oluyor. Toplumun ite çeke oluşturduğu erkek prototipinin işe girip, evine ekmek götürecek parayı kazanmaya başladıktan sonra evlenmesi gerekiyor. Evlenmek ise baba olmadan adeta anlamsız kalıyor. Eğer çocuk süreci biraz gecikiyorsa o erkek toplum tarafından tam erkek olarak görülmüyor. Çalışmamızda etrafında döndüğümüz sorunsal, 'Günümüzün erkekliklerini oluşturan değerlerin ataerkil erkek kimliğini oluşturan değerlerden farklılaşıp, farklılaşmadığı' oldu. Yukarıda saydığımız aşamalar bugün farklı mı? Günün tahakküm kurmaya muktedir olan erkekleri bu süreçler hakkında ne düşünüyor? Tüm bu eril tahakkümü ortaya çıkaran etapları oluşturan bileşenleri sorguladık. Çalışmamız sonunda günün erkeklik değerlerinin oluşturulduğu bazı alanlarda ataerkil düşünce yapısından uzaklaşmalar ve kırılmalar olduğunu saptadık. Mesela sünnet ve askerlik bu kırılmanın en belirgin gözlemlendiği erkeklik kurgu alanıydı. Erkekler artık sünnet töreni yapılmamış veya askerlik yapmamış erkekleri de erkeklik dünyasına kabul ediyor hatta bunu kendi iradeleri dışında yapmak zorunda kalıyor olmaktan yüksünüyorlardı. Diğer yandan aile ilişkilerini irdelediğimiz bölümde ise günün erkeklerinin erkekliklerinin ve zihinsel yapılarının, ataerkil sistemle bağlanan yanlarının en açık şekilde belirlendiği ve neredeyse aynı şekilde aktarımların devam ettiği yani ataerkil düşüncelerin yeniden yeniden üretildiği ilişki ağı anne, baba ilişkileri olarak karşımıza çıktı. Babanın yıkılmaz otoritesi, çatışmalı süreçler ve akabinde aynı sürecin bu erkekler tarafından aktarımı ile karşılaştık. Yaşadıkları ve öğretilenler arasında bocalayan bir erkek kimliği ile yüzleştik. Cinsellik erkeğin evlenmeden önce hakkıydı ama kız kardeşlerinin hakkı değildi. Aşk günümüz erkeğini için fazla mistik, evlilik ise daha istikrarlı bir hayat yolunda bir sözleşme biçimiydi. Tüm bunlara rağmen söylemek gerekir ki; bugün bu erkekler kendilerini uzak tuttukları Türk Erkeği kimliğini iki yüzlü olmakla tanımladılar. Onlara göre Türk erkeği diye belirgin bir kimlik vardı ve bu erkek dışarıda mini etekli kadına bakarken kendi eşinin mini etek giyme hakkına saygı duymayan bir otorite olarak kendini görmekteydi. Türkiye'de erkekliklerin birçok farklı özelliği, türü biçimi olabilir bizim ele aldığımız kesim öz olarak iki arada bir derede bir nitelikte kendini arıyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, we try to understand the male identity today and values determine. We made an effort to put ahead that masculinity is not an innate identity as femininity, but an identity to obtain and cost. First formed our sex is socially characterized by our pink / blue clothes, then we are given dolls and toy car.Men are trained as defined in the brave soldiers outside the house and women as well as girls should cook at home. But particularly in the region where we live being a man means the effort to cross some steps, and the exams of these steps. The first of these steps is circumcision. We impose the boy circumcised that he“has taken the first step toward manhood”this physical impact is heightened in the public domain with the ceremonies. This process is followed by military service. The man who has already completed military service is considered ready to start a family because he lived the difficulties that allow it to handle any power. After his military service, that man finds a job becomes the greatest expectations of his parents. The male prototype formed by society must marry after finding a job and start earning money to support his family. But marriage is almost useless without father. If the process to have children is delayed a little, this man is not considered a complete man. The problem that we have addressed in our study was 'if the values component masculinities differ today of securities in the patriarchal male identity'. Do the steps we have mentioned above are different today? What do contemporary men who are able to establish dominance over these processes? We interviewed the components that form the steps revealing all this male domination. Following our research, we noticed that there are differences and ruptures of the patriarchal mentality in some areas where male values today are formed. Circumcision and military service are such fictional spaces of masculinity where the break is observed in the most obvious way. Men now accept as men who were not circumcised and who have not done military service in the masculine world, and they even carry a burden of being forced to do against their will.On the other hand, in the chapter where we analyzed the family relationships, parental relationships have emerged as the relational network where masculinities and mentality of contemporary men visibly aspects related to patriarchy, transmissions continue in much the same, that is to say where the patriarchal mentality recurs again and again. We met the indestructible authority of the father, conflicting processes and then transmitting the same process by these men. We are faced with a masculine identity wavers between those who are experienced and who are learned. Premarital sex was the right of men, but not the right of their sisters. For men today, love is too mystical marriage is a form of contract to a more stable life.Nevertheless it must be said that today these men described the identity of Man Turkish delaquelle they keep their distance as hypocritical. According to them, there is an obvious identity called the Turkish man and that man sees himself as an authority who looks to women wearing miniskirts while he does not respect the right to wear mini-skirts of his wife.In Turkey, men can have several different characteristics, types, but those we have sought Treaty substantially between the hammer and the anvil.