The relationship between corporatism and liberalism: A political economy analysis between 1929 - 1939
Korporatizm ve liberalizm arasındaki ilişki: 1929 - 1939 yılları arası ekonomi politik bir inceleme
- Tez No: 393179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, korporatizm ve liberalizm arasındaki ilişkiyi 1929 – 1939 yılları arasındaki dönemde ekonomi politik yönden incelemektedir. Çalışmanın amacı, her iki doktrinin düşünürlerinin reddetmesine rağmen, iki doktrinin arasında bir bağ olduğunu göstermektir. Bu amaca ulşamak için, çalışmada korporatizmin gelişimi tarihsel yönden incelenmiş, liberal düşünürlerin korporatizme iktisadi bir sistem olarak ve toplumsal bir sistem olarak yaklaşımları ayrı ayrı ele alınmış, bu yıllar arasında korporatist bir iktisadi düzen uygulayan İtalya'nın iktisadi politikalarının kapitalizmle olan ilişkisi üzerinden liberalizmle benzerlikleri ortaya konmuş, ve 1930'lu yılların ikinci yarısından itibaren liberalizmi yenileme amacıyla çalışmalar yürüten liberal düşünürlerin tasarladıkları toplumsal sistemlere hem teorik hem de İtalya'da pratiğe dökülen korporatizmin etkisi ortaya konmuştur. Çalışmanın sonucunda, düşünürlerin iddia ettiğinin aksine hem liberalizmin korporatizm üzerinde etkisinin olduğu, hem de korporatizmin yenileme çalışmaları sürdürülen liberalizmi etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relation between corporatism and liberalism from a political economy aspect between the years 1929 – 1939. The aim of this study is to show that there exists a relation between these two doctrines, although the advocates of both of them denies that this relation exists. To fulfill this aim, the development of corporatism is analyzed historically; the approaches of liberal philosophers towards corporatism as an economic system and as a social system is covered separately; the resemblances of economic policies of Italy which implemented a corporatist system between these years to liberalism focusing on its relation with capitalism is investigated; and the effect of both theoretic corporatism and the corporatism in action in Italy on renovation studies of liberalism in the second half of 1930s is put forward. In conclusion, contrary to what philosophers claimed, it is seen that both corporatism is affected by liberalism, and corporatism affected the renovation studies of liberalism.