Marka, sağlık hizmetlerinde markalaşma ve marka sadakati
Brand, branding and brand loyalty in healthcare institution
  1. Tez No: 393184
  2. Yazar: ESRA KÜÇÜKMADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Marka sadakati rekabet ortamında kurumlar açısından önemli bir pazarlama tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Marka sadakati kuruma sadık müşteri profili yaratmak anlamına gelmektedir. Günümüz koşullarında sağlık kuruluşlarında da kuruma sadık hizmet alıcı/müşteri profilinin oluştuğu gözlemlenmektedir. Daha önce yapılan akademik araştırmalar daha çok hizmet sektörünün banka ve otelcilik alanlarında yapılmıştır. Bu anlamda sağlık sektöründe markalaşma ve marka sadakati konuları üzerine araştırılması gereken konulardır.Çalışmanın amacı sağlık hizmetlerinde markalaşma, pazarlama ve marka sadakati konularını incelemektir. Sağlık hizmetlerinde marka sadakati yaratılması için birçok etkenin varlığından bahsedilebilinir. Bunlar; sosyo-ekonomik etkenler, statü yaratma hissi, kuruma karşı hissedilen güven ve aidiyet duygusu, fiziksel kanıt olarak nitelendirilen bina, cihaz, ekipman gibi etmenlere verilen önem, hizmeti sunan hemşire/doktor ile hasta ilişkileri, zincir hastanelere karşı duyulan marka algısı gibi unsurlar marka sadakati yaratılmasına etki edebilmektedir. Sağlık kuruluşlarında marka sadakatinin oluşumu özelleşmenin artması ve tüketici memnuniyeti odaklı çalışmaların başlamasından kaynaklanmaktadır. Sürekli kalite geliştirme programlarının uygulanması, halkla ilişkiler departmanlarının kurulması ve hasta hakları ofislerinin hizmet veriyor olması hizmetin tüketici odaklı olduğunun kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
Brand loyalty is the useful technique for the institution in competition area. Brand loyaltymeans provides loyal customer to the the institution. Today's healthcare institutions and organizations observed the loyal customer consist of this are. Academic research carried out earlier than was done in the service sector bank and hospitality. In this sense, in the health sector are the issues that should be investigated on branding and brand loyalty issues. The aim of the study is research brand, brand loyalty and marketing in the health institutions and organizations. There is some effect to create brand loyalty. Those are social-economic reasons, feeling of have an status, trust and belonging feeling to institution, realtionship between patients, nurses and doctors, physical evidence which is building, equipment, brand perceptions of customer to chain institution. Because of increasing specialization and customer satisfaction is effect formation of brand loyalty in healthcare institution. The implementation of sustainable quality improvement program, the establishment of public relations department and provides services to patients' rights office is proof that consumer-oriented services.