360 derece performans değerlendirme sisteminin e-performans değerlendirme sisteminde uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
360 degrees performance evaluati̇on system a study on the e-performance evaluation system applicability
  1. Tez No: 393185
  2. Yazar: BİLAL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma, 360 derece performans değerlendirme sisteminin e-performans değerlendirme otomasyonu üzerinde uygulanabilirliğini araştırmak üzere hazırlanmıştır. Öncelikle performans değerlendirme ve 360 derece performans değerlendirme kavramlarında literatür araştırması yapılmış, çalışmanın ilk iki bölümünde bu araştırmalara yer verilmiştir. Performans değerlendirmenin çalışmada yer almasının sebebi 360 derece performans değerlendirmenin bir değerleme metodu olmasındandır. Yapılan araştırmalar sonucunda 360 derece performans değerlendirme sisteminde olması gereken temel kriterler belirlenmiş ve iki kriter seçilerek bunları bir sektörde uygulamak üzere anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının analizlerinde SPSS programı kullanılmış, T testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmada, 360 derece performans değerlendirme sisteminin e-performans değerlendirme otomasyonunda uygulanmasında amaç yönünden bir kayba uğramadığı, gizliliğin ve güvenilirliğin sağlandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu sisteme ilişkin çalışanların pozisyon ve kıdem gibi özellikleriyle anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışanların görüşlerini almaya yönelik olarak da hazırlanan anket sonucunda sistemde eksiklikler bulunduğu tespit edilmiş ve buna yönelik olarak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is designed to investigate the feasibility of 360-degree performance evaluation system on the automation of the e-performance evaluation. First performance assessment and a literature review on the concept of 360 degree performance evaluation, the first two parts of the study are included in this research. The reason why is because of work performance evaluation to take place in a valuation of the 360-degree performance evaluation. As a result of this research determined the basic criteria which must be made in 360-degree performance evaluation system and to implement them in an industry survey by selecting two criteria. SPSS was used in the analysis of the survey, T-test and ANOVA test. In the study, 360 degree performance evaluation system of performance evaluation in terms of e-purpose implementation of automation is not a loss, it was concluded that the confidentiality and reliability is achieved. Also significant differences with features such as position and seniority of the employees of this system have been identified. In order to get the views of the employee survey were found to be made as a result of deficiencies in systems and solutions for as it was presented.