Sağlık hizmetlerinde marka algısı, marka imajı, tanıtım ve bilinirliği; bir kamu hastanesi örneği
Brand perception, brand image, promotion, and awareness in health services; example of a public hospital
  1. Tez No: 993394
  2. Yazar: ÇAĞATAY PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetinin insan sağlığı ile ilgisi, riskin varlığını en aza indirgenmek istenmesi, güven oluşturulması gibi faktörler hastaların sağlık sektöründe markayı tercih etmelerinin en büyük nedeni olarak görülmektedir. Hastaların yaşadığı deneyim ve bu deneyimlerin paylaşılması diğer hizmet alıcıları için zaman tasarrufu sağlayacağı ve güven duygusu oluşturacağı için önemlidir. Sağlık hizmetlerinde markalaşma çalışmaları, özel sektöre özgü kalmış ve kamu sektöründe gereken önemin verilmediği görülmüştür. Yapılan araştırmalarda, özel sağlık kuruluşlarına yönelik pek çok araştırma yapılırken kamu hastanelerinde yapılan çalışma sayısı çok azdır. Bu bağlamda araştırmamız, bir kamu hastanesinin marka algısı, marka imajı, tanıtım ve bilinirliğinin hizmet beklentisi ve kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir saha çalışması olarak 439 sağlık hizmet kullanıcısının katılımıyla yürütülmüştür. Oluşturulan verilerin analizlerinde tanımlayıcı istatistikler, t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), açımlayıcı faktör analizleri ve korelasyon analizi yapılmıştır. Analizlerde IBM SPSS 24-programı kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda hizmet sunum kalitesinin hizmet beklentisiyle, marka algısı ve tanıtımla, marka imajı ile ve mali özellikler ve bilinirlikle ilişkili olduğu gözlenmiştir. Hastaneden beklenen hizmet, marka algısı ve tanıtım ile marka imajı ile ve hastanenin mali özellikleri ve bilinirliği ile ilişkilidir. Hastane marka imajı ise mali özellikler ve bilinirliği ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors such as the relevance of health service to human health, the desire to minimize the existence of risk, and the establishment of trust are seen as the biggest reason why patients prefer the brand in the health sector. The experience of the patients and the sharing of these experiences are important as it will save time and create a sense of trust for other service recipients. Branding studies in health services remained specific to the private sector and it was seen that the necessary importance was not given in the public sector. In the researches, while many researches are done for private health institutions, the number of studies done in public hospitals is very few. In this context, our research aimed to examine the relationship between brand perception, brand image, promotion and awareness of a public hospital and service expectation and quality. The research was conducted as a descriptive and cross-sectional field study with the participation of 439 health service users. In the analysis of the generated data, descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), exploratory factor analyzes and correlation analysis were performed. IBM SPSS 24-program was used in the analysis. As a result of the analysis, it has been observed that the quality of service delivery is related to service expectation, brand perception and promotion, brand image and financial characteristics and awareness. The service expected from the hospital is related to the brand perception and promotion, the brand image, and the financial characteristics and awareness of the hospital. Hospital brand image has been observed to be related to financial characteristics and awareness.