Sağlık hizmetlerine ilişkin hastane infeksiyonlarını önleme faaliyeti ve kalitenin etkisi
- Tez No: 393186
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık Hizmetlerine İlişkin Hastane İnfeksiyonları (SHİİ), tüm dünyada sağlık hizmetinin kalitesini etkileyen global bir sorun olmuştur. SHİİ' ler mortalitede artış, hastanede yatış süresinin uzaması ve tüm bunlarla ilişkili maliyet artışı gibi sisteme yansıyan olumsuz sonuçları sebebiyle son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Bunun sonucunda sağlık otoritelerinin birincil hedefi, bir anlamda iatrojenik diyebileceğimiz bu infeksiyonların görülme sıklığının azaltılması olmuştur. Kalite ve hasta güvenliği çalışmalarındaki gelişmeler SHİİ' lerin tanımının yeniden yapılmasını gerektirmiştir. Hastane infeksiyon kontrol programları, amacını eskiden tıbbi hataları önlemek olarak açıklarken, şimdi yeni tanımda hedefler ' sıfır infeksiyon' ve ' sıfır tolerans ' olarak tanımlanmıştır. Günümüzde toplam kalite anlayışı hayatın her aşamasında kendine bir yer bulmakla beraber hataların oluşmadan önce önlenmesini amaçlamıştır. Bunun sonucunda SHİİ' leri önleyici faaliyetler bir paket halinde değerlendirilmiş, ya hep ya hiç kuralı geçerli olmuştur. Alınması gereken önlemlerin hepsi birlikte uygulanarak bu önlemlerin tümü kalite iyileştirme faaliyetleri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health care related infections(HAIs) are global problems wıch effects quality of health services in all over the world. Negative results which are seen : increased mortalıty rates, prolongation of hospitalizatıon and related cost increase. Thus, Primary goal of health otorıtıes is to decrease incidence of these iatrojenik infections. HAIs has more importantance in the last years. Restructuring of HAIs is as a result of increase ,in quality and patient safety. It is a necessity re-define quality progress and patient safety, while, in the past ,aim of hospital infection control program is to prevent medical errors, now aims are ' zeroinfections' and ' zero tolerans'. Total quality approach of today has a place in every aspect of our life and it's purpose is prevent formation of any errors. There is a rule in HAIs ' all or nothing'. All the preventive measures should be applied all together. All the preventive measures are qality imrovement measures.