Türk infaz hukukunda şartla salıverme kavramı
Condi̇ti̇onal release in Turkish jurisprudence
  1. Tez No: 393192
  2. Yazar: CELAL HAKAN KAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Şartla salıverme uygulamaları ilk ortaya çıktığı andan itibaren dünyanın çeşitli yerlerinde kabul görmüş ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamalar Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmadan önce Anadolu coğrafyasında varlığını sürdüren Osmanlı Devleti'nde de kendisini göstermiş ve“meşruten tahliye”adı altında sürdürülmüştür. Osmanlı Devleti'ndeki uygulamalarında da faydaları görülen salıverme müessesesi günümüzde Türkiye Cumhuriyeti hukuk sistemi içinde de varlığını korumaktadır.Ancak her uygulama gibi çağın, mekânın, bireylerin vb. ihtiyaçlarına göre şartla salıverme uygulamaları da değişmiş, güncellenmiş ve ihtiyaçlara daha fazla cevap verebilecek bir hale getirilmeye çalışılmıştır. Yapılan güncellemeler içinde devletten devlete uygulama farklılıkları da ilk andan günümüze kadar görülmüştür. Ancak ne kadar güncelleme, düzenleme yapılırsa yapılsın her sistemde olduğu gibi salıverme uygulamalarında da aksaklıklar görülmüş, bazı durumlarda müesseseden istifade eden bireylerin kısa zamanda infaz kurumuna geri gönderilmesine sebep olabilecek faaliyetlere giriştiği görülmüştür. Ülkemizde de şartla salıverme uygulamaları değişiklik göstermiş ve bunda esas olarak suçun mahiyeti temel alınmıştır. Bireyin işlediği suçun niteliğine göre infaz kurumu içinde kalacağı süre değişiklik gösterdiği gibi kurum dışında cezasının infazına yönelik süre de değişiklik göstermektedir. Şartla salıverme uygulamaları ilk ortaya çıktığında cezaevlerindeki doluluğu giderme amacı güdülse de, günümüzde durum değişmiştir. Salıverme uygulamalarında güncel anlamda esas amaç bireyin infaz kurumunda ıslahına yönelik belirlenen süreden önce ıslah olması durumunda onu daha fazla içeride tutmayıp topluma kazandırmaktır. Ancak bu salıverme başıboş bir şekilde yapılmamaktadır. Gerek bireyin salıvermeyi hak etmesi için sağlaması gereken bir takım şartların olması ve gerekse salıverildikten sonra da uyması gereken kuralların olması buna en iyi örnektir.Yine salıverme uygulamalarında bireylerin iyi hâl göstermeleri durumunda bile infaz kurumu içinde çekmeleri gereken bir ceza müddeti vardır. Bu müddetlerin ise hesaplamaları belirli koşullara göre yapılmaktadır. Cezanın mahiyeti, suçlunun taşıdığı vasıflar vb. birçok konu göz önüne alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda bireyin salıverilme süresi tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The execution of conditional discharge has been accepted and started to be applied from the very beginning of its appearance. The execution also showed up in the Ottoman Empire which existed in the Anatolian lands before the Republic of Turkey was founded and was sustained under the name of“release on probation”. The organization of discharge, benefits of it were seen in the Ottoman Empire's execution, still maintain its presence in the legal system of Republic of Turkey. However, like every implementation, instances of release on probation have changed in accordance with the requirements of the age, places, persons etc. and been updated along with the efforts of meeting the requirements. It has been observed from the first time that there have been implementation differences in terms of state strategies. In spite of all these updates and regulations, there have been some failures in the practices of probation releases and it has been seen that some people, who benefited from the organization, have been in certain attempts that could cause them to be sent back to the penal institutions. Conditioned discharge applications have been changed in our country and it is based on the nature of the crime substantially. Period of time for execution of individuals at the outside of the organization also vary as if the period of time for staying in prisons vary with regard to the nature of the crimes committed by individuals.When conditioned discharge was appeared first, it aims to resolve the problem of fullness of the prisons, but its aim is different in todays. In todays, real purpose of the discharge applications is to provide reintegration of such individuals before the determinated time limit for penalty, if such individuals reform themselves. However, this discharge application is not done in an uncontrolled manner. The best examples for that there are some conditions for individuals to deserve discharge, and there are some rules to obey after discharge application.In the discharge applications, even though individuals demonstrate good behavior, there is a time limit of crime in which individuals have to be in prisons. Calculations of the time limit of staying in the prisons are made according to the specific circumstances. Time for discharge of the individual is determined according to the many issues like special features of the criminal.