Türkiye'deki denetimli serbestlik sisteminin penolojideki yeri: Ankara ilinde nitel bir çalışma
The position of probation system in Turkey in penology: A qualitative study in the province of Ankara
  1. Tez No: 760327
  2. Yazar: ELİF BUKET KARATAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Suçun her dönemde her toplumun sosyal bir sorunu olarak tezahür ettiği bilinmektedir. Günümüzde suç sorunu ile hala başa çıkma yolları aranmaktadır. Bu arayışlar neticesinde alternatif bir yaptırım biçimi olarak denetimli serbestlik sisteminin neredeyse bütün devletlerin hukuk sistemine dahil edildiği görülmektedir. Türk ceza adalet sistemi içerisinde de yer alan denetimli serbestlik sistemi, birçok araştırmaya konu olmaktadır. Ağırlıklı olarak hukuk bilimi alanına giren ve çoğunlukla bu alandaki araştırmaların konusu olan denetimli serbestlik sistemi, yeni olmasından kaynaklı gelişmeye açık bir sistem olarak değerlendirilmektedir. Bu sistemin geliştirilmesi yönünde ortaya konulacak çalışmaların alansal çeşitliliği ve farklı bakış açıları arttırılmalıdır. Bu çalışmanın birincil amacı, Türkiye'deki denetimli serbestlik sisteminin, penolojideki yerini ortaya koymaktır. İkincil amacı, Türk literatürüne ve Türk denetimli serbestlik sisteminin gelişimine katkı sağlayarak, denetimli serbestlik sistemine yeni bir perspektiften bakılmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Amaçlar doğrultusunda bu çalışmada, denetimli serbestlik ve penoloji kavramları irdelenmektedir. Çalışmada denetimli serbestlik kavramı, diğer çalışmalardan farklı olarak hukuki bir perspektiften değil sosyolojik bir perspektiften incelenerek penolojik bakış açısı yansıtılmaya çalışılmıştır. Penoloji ve denetimli serbestlik sistemi kavramsal olarak tanımlanmış ve bilimsel olarak açıklamalarına yer verilmiştir. Suç ve ceza kuramları çerçevesinde denetimli serbestlik sistemi incelenmiştir. Hukuk bilim dalı ve infaz hukukundan farklı olarak ceza bilimi çerçevesinde ele alınmaya çalışılmıştır. Bu nedenle penoloji ve denetimli serbestlik sistemi teoride irdelenmiş ve uygulamada, denetimli serbestlik personelleri ve ceza avukatları olmak üzere 27 kişi ile görüşülmüştür. Bu görüşmeler ile ilgili bilgi ve bulgular çalışmanın sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that crime manifests itself as a social problem of every society in all periods. Today, ways to cope with the crime problem are still being sought. As a result of these searches, probation as an alternative form of sanction has been included in the legal system of almost all states. The probation system, which is also included in the Turkish criminal justice system, is the subject of many studies. The probation system, which is mainly included in the field of law and is mostly the subject of research in this field, is considered to be a system open to development due to its novelty. The number of different perspectives and diversity of the works which are aimed to improve this system, must be increased. The primary purpose of this study is to reveal the place of probation system in Turkey in penology. The secondary purpose of this study is to contribute to the Turkish literature and the development of the Turkish probation system, by providing a new perspective on the probation system. In line with the objectives, in study, the concepts of probation and penology has been examined. In this study, the concept of probation has examined from a sociological perspective, not from a legal perspective, unlike other studies, and tried to reflect the penological perspective. Penology and probation system have been defined conceptually and explained scientifically. The probation system has been examined within the framework of crime and punishment theories. It has been tried to be dealt with within the framework of penology, not from the perspective of law and execution law. For this reason, penology and probation system were examined in theory and in practice. 27 people, including probation personnel and criminal lawyers, were interviewed. Information and findings about these interviews are given at the end of the study.