Akdeniz'de yetki alanları ve Akdeniz güvenliği
Maritime jurisdiction areas in the Mediterranean and Mediterranean security
- Tez No: 393280
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK, DOÇ. DR. ATİLLA SANDIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Her ülke denizlerden maksimum fayda ile refah seviyesini arttırmak ister; ancak bunu uluslararası düzenleme ve teamüller çerçevesinde yapmak zorundadır. Birden fazla ülkenin komşu olduğu denizlerde kıta sahanlığı, MEB gibi düzenlemeler gerekmekte ve bu durum ülkelerin denizlerden faydalanabilme imkânlarını sınırlandırmaktadır. Bu sebeple her kıyı ülkesi en geniş alanda yetki elde ederek doğal kaynakları (maden, petrol, balıkçılık vb.) işlemeyi amaçlamaktadır. Enerji kaynaklarının ve ulaştırma koridorlarının kesiştiği bir bölge olan Akdeniz için deniz yetki alanlarının önemi; deniz alanlarında uygulanacak hukuki, askeri, siyasi ve ticari stratejilere de yansıyacaktır. Bu çalışmanın amacı; deniz alanlarının sınırlandırılmasının kıyı ülkelerin güvenliğine, sosyal, ekonomik ve mali çıkarlarına etkisini belirtmek ve bu etkilerin de Akdeniz güvenliğine tesirini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında öncelikle deniz yetki alanlarına ilişkin temel kavramlara yer verilmiş, deniz alanlarının kıyı ülkeleri için ne ifade ettiği belirtilmiş, örnek davalar incelenmiş, sınırlandırmada esas alınacak hususlar ortaya konmuş ve tüm bu veriler ışığında deniz alanlarının sınırlandırılması ile güvenlik ilişkisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each country wants to increase the level of welfare with maximum benefits from the sea; but it must do within the framework of international regulations and conventions. In seas which is contiguous to more than one country, regulations required as continental shelf, the exclusive economic zone and this situation limits the possibilities of the countries to benefit from the sea. For this reason, every coastal country aims to processing natural resources (mining, petroleum, fishing etc.) by achieving the highest authority. The importance of maritime jurisdiction for Mediterranean, an area which is at the intersection of energy sources and transport corridors, will be reflect legal, military, political and also commercial strategies applied in maritime areas. Purpose of the article is; express the efficacy of delimitation of maritime boundaries on national security, social, economic, financial interests and indicate importance of these efficacies on the Mediterranean security. Under study primarily, mentioned basic concepts related to maritime jurisdiction, defined what it means maritime areas for the coastal countries, examined case studies, set out the delimitation of the issues to be considered are described and with all these data have been mentioned that delimitation of maritime boundaries and security relations.