Türkiye'nin deniz yetki alanları ve hava sahasının modellemesi: Türk kamu ve özel sektörü açısından SWOT analizi
Modeling of Türkiye's maritime jurisdiction and airspace: A SWOT analysis in terms of Turkish public and private sector
- Tez No: 855862
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Hukuk, İşletme, Marine, Law, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Geleneksel devletlerin aksine günümüzdeki modern devletlerin çıkarlarını doğrudan kamu ve özel sektörünün çıkarları belirlemektedir. Geleneksel devlet yapılarında deniz yetki alanları ve hava sahaları sadece egemenlik bağlamında değerlendirilirken günümüzde kamu ve özel sektörün stratejik ve ekonomik çıkarlarına hizmet eden unsurlar olarak da değerlendirilmektedir. Bu bağlamda stratejik ve ekonomik öneme sahip olmayan karalar, deniz yetki alanları ve hava sahaları; kamu ve özel sektör tarafından verimsiz alanlar olarak değerlendirilip devletin egemenliği için zaruri olan yerler olarak görülmemektedir. Çalışma kapsamında deniz yetki alanlarının ve hava sahalarının Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz ülkelerine günümüzdeki stratejik ve ekonomik katkıları ve gelecekteki katkıları incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti deniz ve hava sınırları konusunda komşu ülkelerle sorunlar yaşamaktadır. Bölgedeki ülkelerin deniz ve hava sınırlarını belirleme noktasındaki farklı yöntem ve tutumları bulunmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin deniz ve hava sınırları, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ve Milletlerarası Sivil Havacılık Anlaşması ilkeleri ve Uluslararası Adalet Divanı'nın kararları çerçevesinde çalışılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde çıkarılan Türkiye Cumhuriyeti'nin hava ve deniz sınırları, British Admiralty WGS 84 datum ölçeğine sahip 180 ve 183 no'lu haritalarına işaretlenmiştir. Türkiye'nin Ege'de ve Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları ve hava sahası konusunda yaşadığı krizde; Türk kamu ve özel sektörünün stratejik bir yönetim benimseyip politika geliştirebilmesi için SWOT analizi yapılmıştır. Deniz ve hava sınırlarının Türk kamu ve özel sektörü açısından egemenlik haklarının ötesinde; stratejik, askeri, ekonomik, enerji güvenliği ve arzı, turizm, balıkçılık, deniz ve hava ticareti açısından ne kadar önemli olduğu çalışma kapsamında yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonuçları itibarıyla Türk kamu ve özel sektörünün deniz yetki alanları ve hava sahası konusunda stratejik yönetim sergilemesi için proaktif bir vizyon oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In contrary to traditional states,todays modern states interests are directly determined by the interests of public and private sectors. In traditional state structures, maritime jurisdiction areas and airspaces were considered only in the context of sovereignty, but today they are also considered as elements that serve the strategic and economic interests of the public and private sectors. In this context, lands, maritime jurisdictions and airspaces that do not have strategic and economic importance are considered as inefficient areas by the public and private sectors and are not considered as essential for the sovereignty of the state. Within the scope of the study, the current strategic and economic contributions and future contributions of maritime jurisdiction areas and airspaces to the Black Sea, Aegean and Eastern Mediterranean countries are examined.The Republic of Türkiye is experiencing problems with the neighbouring countries regarding maritime and air borders. Countries in the region have different methods and attitudes in determining maritime and air borders. In this context, Türkiye's maritime and air borders have been studied within the framework of the principles of the United Nations Convention on the Law of the Sea and the Convention on the International Civil Aviation and the decisions of the International Court of Justice. As a result of these studies, the air and sea borders of the Republic of Türkiye were marked on the British Admiralty maps 180 and 183 with WGS 84 datum scale. A SWOT analysis have been conducted in order to enable the Turkish public and private sector to adopt a strategic management and develop policies in the crisis Türkiye is experiencing in the Aegean and Eastern Mediterranean over maritime jurisdiction and airspace. As a result of the research conducted within the scope of the study, it has been revealed how important the maritime and air borders are for the Turkish public and private sector in terms of strategic, military, economic, energy security and supply, tourism, fishing, sea and air trade beyond sovereignty rights. As a result, the study has created a proactive vision for the Turkish public and private sector to exhibit strategic management of maritime jurisdictions and airspace.