Bilimkurgu sinemasında güncel korkuların yansıması: Post apokaliptik filmler
Reflection of current fears of science fiction genre: Post apocalyptic movies
- Tez No: 393295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bilimkurgu sinemasının popüler alt türlerinden biri olan post apokaliptik filmler, geçmişten gelen geleneksel kaygıların; güncel korkular ile yeniden şekillenmesine sebep olan ve gelecekte yaşanması muhtemel görünen toplumsal çöküş sürecinin ardından yaşanan daha karanlık bir döneme dair vizyonlara yer vermektedirler. Özellikle son yıllarda yaşanan çevresel ve ekolojik felaketler ya da bilim ve teknik alanındaki gelişmeler, toplumsal çöküş sürecinin hızlanacağı izlenimini güçlendirmektedirler. Bu yaklaşım; bireylerin içlerinde bulundukları ve kendilerini çevreleyen ideolojik yapının yanlışlarını sorgulama tutumunun yanı sıra, bu yapıyı sahiplenmelerinin gerekliliğini de empoze etmekte ve bu türden filmleri, bireyleri mevcut yapıya bağlı hale getirebilmek için bir araç olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Post apocalyptic movies are most popular subspecies of science fiction cinema.This genre has traditional concerns of the past and also bring actual anixeties for their stories. These elements re-shaped in post apocalyptic movies and also aftermath of the collapse of social processes that appear to occur in the future are likely to point to a darker period. Especially environmental and ecological disasters in recent years or scientific developments reinforce the impression that people are accelerating this process of social breakdown. This approach, leads to questioning some mistakes of“people inside their found”and ideological structures that surround them. This understanding leads the people of the social structure, enjoin of ensuring ownership of necessity and used as a tool to make them connected to the existing structure.