İnşaat faaliyetlerinin muhasebeleştirilmesinde vergi kanunları ve muhasebe standartlarının karşılaştırılması
Di̇fferences between tax laws and accounti̇ng standards i̇n recogni̇ti̇on of constructi̇on acti̇vi̇ti̇es
- Tez No: 393294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CEMKUT BADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İş hayatındaki hızlı gelişim, ülkemizdeki köklü vergi kanunlarımızın sürekli kendini yenileyerek gelişmesini sağlamıştır. İnşaat sektöründe ortaya çıkan yeni sözleşme türleri ve inşaat modelleri de vergi kanunlarımızı, muhasebeleştirme usulleri ve vergilendirme yöntemleri hakkında yeni düzenlemeler yapmaya zorlamaktadır. Vergi kanunlarındaki geçmiş düzenlemeler ve hükümetlerin vergi politikaları her zaman muhasebe standartlarının amaçlarıyla uyuşmaya bilmektedir. Bu nedenle bazı durumlarda vergi kanunları ve muhasebe standartları arasında farklı uygulamalar ortaya çıkabilmektedir.Bu çalışmada; inşaat faaliyetlerinin muhasebeleştirilmesinde, vergi kanunları ve muhasebe standartları arasında ortaya çıkan farkları uygulama örnekleriyle ortaya koyabilmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid development in business life helped rooted tax laws in our country to continuously adopt themselves. New agreement types and construction models emerging in construction sector force our tax laws to be reformed in terms of recognition rules and taxation methods.Previous regulations in tax laws and tax policies of governments may not always be in alignment with the aim of accounting standards. Therefore in some cases different practices may occur between tax laws and accounting standards In this study, it is aimed to reveal differences between accounting standards and tax laws in recognition of construction activities by using examples.