Finansal krizlere karşı dayanıklı bir araç: Sukuk
Sukuk: A durable enstrument against financial crisis
- Tez No: 393306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN BÜYÜKAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Özellikle 1980'li yıllardan sonra başlayan küreselleşme hareketlerine paralel olarak artan finansal serbestleşme hareketleri, finansal sistemin yapısını önemli ölçüde değiştirmiş ve geliştirmiştir. Finansal sisteme yeni fon kaynakları ve yatırım araçları dâhil olurken, finansal kurum ve kuruluşların da yapısı farklılaşmıştır. Yaşanan bu değişim ve gelişmelerle birlikte, ekonomilerde yaşanan krizlerin karakteri farklılaşmış, yayılma hızları artmış ve etkileri derinleşmiştir. Bu bağlamda, finansal piyasalarda faize dayalı finansal yapıyı tercih etmeyen İslami kesim tarafından kullanılan ve faizsiz finansal sistemde yaygın şekilde kabul gören faizsiz ürünler, diğer ekonomiler tarafından da büyük ölçüde rağbet görmektedirler. Bu araştırmada, finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler, değişen finansal yapı, yeni finansal sistemin getirdiği riskler ve yaşanan finansal krizler ortaya konmuştur. Yaşanan değişime bağlı olarak, faizsiz finansal yapının yeni finansal sistemdeki yeri değerlendirilmiş, sukuk özelinde faizsiz finansman araçlarının rolü ve krize karşı bir önlem olarak ele alınıp alınamayacağı tartışılmıştır. Ayrıca çalışma da vak'a çalışması yaklaşımı yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Movements in financial liberalization and globalization of financial systems, especially starting after the 1980's, has evolved and changed the structure of financial system significantly. While new sources of funding and investment instruments have been including in financial system, the structure of financial institutions also has changed. With experienced these changes and development, the characters of the crisis have differentiated, the propagation speed has increased and the effects have deepened. In this concept, the interest-free financial enstruments, used by Islamists who not to prefer the financial structure based of interest and widely accepted in Islamic banking, has seen also great demand by other economies. In this research, developments in financial markets, changes in financial structure, the new risks posed by the financial system and the experienced financial crisis are presented. Depending on the experienced changes, the position of interest-free financial structure in the new financial system is evalueated and the role of interest-free investment instruments is discussed in sukuk special whether sukuk will be an anti-crisis measures or not. Also case study method approach is used in this research.