Kocaeli romanlarında(Akçakayran,Kozluk,Serdar,Tavşantepe)geçiş dönemleri(Doğum,evlenme,ölüm)
  1. Tez No: 393305
  2. Yazar: EYLEM ATAMAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma Kocaeli Romanlarından yola çıkarak onları halk kültürü açısından inceleyip yaşamlarına dair ilgiyi ve algıyı tanıtmak amacındadır. Kocaeli Romanları geçiş dönemleri olan doğum, evlenme ve ölüm açısından incelenmiştir. Kocaeli ili sınırları içinde İzmit ve Kandıra ilçelerinde yer alan Akçakayran, Kozluk, Serdar ve Tavşantepe mahalleleri alan çalışmasının yapıldığı mahallelerdir. Halk biliminin zengin malzemesini oluşturan geçiş dönemlerinin çevresindeki inanç, adet, töre ve törenleri Kocaeli'nde yaşayan Romanların kültüründeki yeri araştırılıp ve geçiş dönemi özelliklerine göre kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
This Studty aims to examina the li,fe and the culture of Romans live in Kocaeli and identtify the sense OF their life.Kocaeli Romans have been exeminedin termsof birth,marriage and death which are transitional periods.The study field is made in Akçakayran,Kozluk,serdar,Tavşantepe neighbourhoods wich are withinthe border of Kocaeli City,İzmit and Kandıra districts.Belief,custom,traditions,ceremonies around the transitional periods which form the rich materials of folklore are researched in place of Kocaeli romans culture and recorded according to the featuresof transsitional periods.