Farklılıklara saygı eğitim programının öğrencilerin farklılıklara saygı düzeyine etkisi
The impact of respect of di̇versi̇ti̇es educati̇onal programs on student di̇versi̇ty respect level
- Tez No: 393309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmada, Hayat Bilgisi 3. sınıf farklılıklara saygı kazanımları kullanılarak hazırlanan Farklılıklara Saygı Eğitim Programı'nın öğrencilerin farklılıklara saygı tutumları düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırma İstanbul İli Bağcılar İlçesinde yer alan Abdurrahman Nermin BİLİMLİ İlkokulu'nda deney grubu için seçilen 39, kontrol grubu için seçilen 40 olmak üzere toplamda 79 üçüncü sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Araştırmada ön test- son test gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. FSEP uygulaması öncesi ve sonrasında öğrencilerin farklılıklara saygı tutumlarının düzeylerini belirlemek amacıyla Ekmişoğlu (2007) tarafından geliştirilen“Farklılıklara Saygı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. 2013-2014 eğitim- öğretim yılı bahar yarıyılında araştırmacının öğretmen olarak görev yaptığı okulda araştırmacının kendisi tarafından deney grubuna 14 hafta boyunca haftada iki ders saati olmak üzere Farklılıklara Saygı Eğitimi Programı (FSEP) uygulanmıştır. Kontrol grubuna 14 hafta süresinde herhangi bir işlem yapılmamıştır. FSEP uygulandıktan sonra FSEP'nin deney grubuna etkisini ölçmek ve iki grup arasındaki farklı belirlemek için ön testte uygulanan farklılıklara saygı ölçeği tekrar uygulanmıştır. Araştırma bulguları, FSEP'nin uygulandığı deney grubunun farklılıklara saygı düzeyini kontrol grubuna göre daha fazla arttırdığı görülmüştür. FSEP alan deney grubu ve FSEP almayan kontrol grubunun farklılıklara saygı eğitiminin aile sosyal yapı, cinsiyet, engel, farklı kültürel geçmiş boyutları da ayrı ayrı incelenmiştir. FSEP alan deney grubu her boyutta, ön testteki aldığı puandan ve kontrol grubundan daha yüksek puanlar almıştır. Sonuçlara bakıldığı üzere FSEP'nin öğrencilerin farklılıklara saygı tutum düzeyini geliştirmedeki olumlu etkisi aşikardır.
Özet (Çeviri)
In the present study is the impact of of Respect of Diversities Educational Program prepared by using the 3th grade Knowledge of Life respect of diversities objectives on the student's respect of diversities level is assessed. The research was conducted on a total of 79 3th grade students including 39 students experimental group and 40 students control group in Abdurrahman Nermin BİLİMLİ Primary School Province of Bağcılar, İstanbul. In the study pre-test post-test group quasiexperimental method was used.“Respect of Diversities Attitude Scale”developed by Ekmişoğlu (2007) was used to assess the level of student respect of diversity attitudes before and after the RDEP implementation. Respect Of Diversities Educational Program was implemented on the experimental group two lessons a week for 14 weeks by the researcher himself in the school the researcher works in 2013-2014 Educational Year Spring Semester. After the implementation of Respect of Diversities Educational Program, the respect of diversities scale used as pre-test was applied again to evaluate the impact of program on experimental group and to assess the difference between two groups. Results of this study shows that the experimental group which taken the Respect of Diversities Educational Program increased the level of respect of diversities more than the control group. The impact of respect of diversities program on family, social structure, gender, disability and diverse background dimensions of program to experimental group and to control group individually. Program taken experimental group got higher points in all areas than both the pre-test and the control group. As seen from the results the positive impact of the respect of diversities educational program on improving the level of student respect of diversity attitudes is obvious.