Türkiye'de çocuk dergiciliği: Diyanet Çocuk dergisinin içerik analizi
Magazine publishing for children in Turkey: The content analysis of religious affair's children magazine
  1. Tez No: 393310
  2. Yazar: KENAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Journalism, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Diyanet Çocuk Dergisi'nin 2001-2015 yılları arasında yayınlanan Nisan ayı sayılarında yer alan konu ve temalarını incelemek amaçlanmıştır. Derginin 2001-2008 yılları arasında Nisan ayı sayılarında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Kutlu Doğum Haftasının yer alış tarzı niceliksel içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. İncelemede 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına ilişkin metin ve görsellerin kullanımında yıllara göre belirgin bir düşüş olduğu buna karşın Kutlu Doğum Haftası‟na ilişkin metin ve görsellerin kullanımında belirgin bir artış olduğu saptanmıştır. Tezde bu durum siyasal iktidar ve medya arasındaki ilişki çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
On this study, it is aimed to study the topics and subjects which were on April publications of Religious Affair‟s Children Magazines. As mentioned above, on April publications from 2001 to 2015, 23 April National Sovereignty and Children‟s Day and also the Week of the Holy Prophet's Birthday are studied from the view of their genres to be publised in the magazines in matters of content analysis. On this analysis, it is definetly seen that the number of articles about the National Sovereignty and Children‟s Day had been in a clear decrease but on the other hand, it is determined that there had been a graduated inrease in the number of articles about the Week of the Holy Prophet's Birthday. On the research, this aspect has been discussed in the terms of relations between media and political power.