Avrupa Birliği genişleme politikası ve Batı Balkanlar perspektifi
European expansion policy and perspective of the Western Balkans
- Tez No: 620746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Avrupa Birliği'nin temelini oluşturan ve altı üye ülkeyle kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nun kuruluşundan bugüne kadar geçen altmış beş yıl gibi bir süreç irdelendiğinde, mevcut altı üye ülke ile başlayan büyüme ve genişleme ivmesi zamanla yirmi sekiz üye ülkeye ulaşan Global bir güç olmuştur. Avrupa Birliği, kendine özgü konsept ve kurumlarıyla dünyada örneği olmayan tek ''Uluslarüstü'' yapı olmaya doğru ilerlemektedir. Avrupa Birliği, içinde bulunduğumuz yüzyılın, ekonomik ve siyasi bir küresel gücü konumundadır. Avrupa Birliği, küresel olarak kazandığı siyasi ve ekonomik genişleme stratejisini, Yugoslavya'nın dağılmasından sonra bağımsızlıklarını kazanan Batı Balkan ülkeleri; Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk olarak belirlemiştir. Bu tezin amacı, Avrupa Birliği'nin kurulmasına yönelik Tarihsel fikirler, Avrupa Entegrasyon süreci, AB genişleme dalgaları, Balkanlar, Yugoslavya'nın dağılması, Dayton Barış Antlaşması ve Avrupa Birliği'nin Batı Balkanlar ile olan ekonomik, siyasi ve hukuki münasebetlerini ele alınmasıdır. Avrupa Birliği genişleme politikası perspektifinde bulunan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Makedonya Cumhuriyeti, Arnavutluk ülkelerinin üyelik yolunda müktesebata uyumları, ekonomik, siyasi ve hukuki kriterlerin yerine getirilmesi için, ilerleme raporları analiz edilerek açıklanmıştır. Batı Balkanlar'ın Birliğe katılımlarının hızlandırılması için, Avrupa Birliği'nin bölgede bulunan ülkelere yönelik yeni stratejik dinamikler geliştirmesi, paradigma değişkenliklerine gitmesi ve iki tarafın çabalarının gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union's underlying and six member countries established the European Coal and Steel Community, the establishment of a process like last sixty-five years so far examined, growth, starting with the current six member states and enlargement acceleration times twenty were eight members of a global power reaching the country . The European Union, not only example in the world with its unique concept and institution '' Supranational '' is moving toward that structure. The European Union, in the present century, is a global economic and political power. The European Union won the global political and economic expansion strategy, gaining independence after the breakup of Yugoslavia Western Balkan countries; Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, Macedonia and Albania were identified as. The aim of this thesis, Historical ideas for the establishment of the European Union, the European integration process of the EU enlargement in the Balkans, Yugoslavia's breakup, the Dayton peace treaty and the European Union's economy with the West Balkans, is addressing the political and legal relations of. in the European Union's enlargement policy perspective, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, Republic of Macedonia towards membership in alignment with the acquis of Albania, economic, for the fulfillment of political and legal criteria are explained by analyzing the progress reports. to accelerate their entry into the Union of the Western Balkans, the new strategic dynamic development of the European Union for the countries in the region, and is emerging paradigm of going to the variability of the requirements of both sides of the effort.