Beden modifikasyonun reality showlardaki yansıması: Makeover format programlarda üretilen söylemlerin beden üzerindeki etkileri
The reflection of body modification on reality shows: The effects of discourse produced in makeover format programmes on the body
- Tez No: 393339
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR PÖSTEKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Beden kavramı tarihsel süreçte farklı şekillerde algılanmış ve bu süreç boyunca kavrama ilişkin farklı bakış açıları gelişmiştir. Antropolojinin, felsefenin, sosyolojinin bedeni kavrayışları farklı olmuştur. Tarihsel süreçte beden hem bu kavrayışlar tarafından biçimlendirilmiş hem de sahip olduğu sembolik anlamlarla zaman zaman kültürü ve toplumu etkilemiştir. Güzellik ideali, doğa, gelenek, inançlar, siyaset, iktidar, ideoloji, sanayileşme, küreselleşme, moda, tüketim, teknoloji, tıp gibi dinamikler beden modifikasyonu kavramının ortaya çıkışında rol oynamıştır. Beden modifikasyonu, günümüzde kitle iletişim araçları yoluyla ve özellikle televizyon iletileriyle izleyiciye aktarılmaktadır. Reality show ve makeover formatlar, ürettikleri söylemlerle izleyiciyi, ideal güzelliğe ulaşabilmek için tüketim eylemine yönlendirmekte ve modifikasyona teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of body has been regarded in different meanings throughout the history and different perspectives attached to the concept has emerged. The realization modes of the body by anthrology, philosophy and sociology has been particularly different. In throughout the history, body was formed by these modes of realization and it also affected the culture and society with its symbolic interpretetions time to time. The variables such as beauty purpose, nature, tradition, beliefs, politics, power, ideology, industrialization, globalization, fashion, consumption, technology, medicine played role in the emerge of the concept of body modification. The body modification is conveyed through the mass media means (especially television) to spectators. The Reality shows and makeover formats lead the spectators to consumption in order to reach the targeted beauty by producing discources and they encourage them to the modification.