Sualtının sanat objesi olarak kullanımı ve sualtı fotoğrafı üzerine yaklaşımlar
The use of underwater as art object and approaches on underwater photography
  1. Tez No: 393338
  2. Yazar: BAYBARS SAĞLAMTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KANBUROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Dünya üzerinde yaşadığımız ve sanat çalışmalarımızı sürdürdüğümüz ana mekanlar yani karalar, gezegenimizin küçük bir bölümünü oluştururken, gezegenimizin büyük bir kısmı sularla kaplıdır. İnsan, dünya üzerinde ilk mağara resimlerini yapmaya başladığı günden bu yana iz bırakmaya devam etmekte ve son yıllarda sanatını -kendi geliştirdiği teknolojilerin de sunduğu olanaklarla beraber- normalde yaşama imkanı bulamadığı bir mekana, yani sualtına ya da sualtından esinlenerek su üstüne taşımaya başlamıştır. Bu tezin“Birinci Bölümü”nde, sualtı ortamının insan duyularında yarattığı değişimler ve sualtında bulunmanın sanatçılar üzerine etkileri sunulmuştur.“İkinci Bölüm”de, plastik sanatlar alanında, sualtında yapılan veya sualtını konu alan sanat çalışmalarına imza atmış bazı sanatçılara ve sanat işlerine örnekler verilmiştir. Sualtı fotoğrafının farklı disipilinleri de bu bölümde örnekleriyle aktarılmıştır.“Üçüncü Bölüm”de ise, sualtında dünya genelinde en yaygın sürdürülen sanat çalışması ve tezin ana konularından bir tanesi olan sualtı fotoğrafı ele alınmıştır. Bu bölümde sualtı fotoğrafının tarihsel gelişimi, kullanılan ekipmanlar ve teknikler sunulmuştur. Farklı alanlarda çalışmalar yürüten bazı sanatçılarla yapılan söyleşiler ve tez yazarının örnek bir çalışması ise“Ekler”kısmında aktarılmıştır. Sualtının sanat objesi olarak kullanımını -sualtında en yaygın yürütülen sanat çalışması olan“fotoğraf”ağırlıkta olmak üzere- farklı disiplinleri inceleyerek sunan, sualtındaki fiziksel ve algısal değişiklikleri ayrıca sualtı ortamının sanatçılar üzerine etkilerini de irdeleyen bu çalışma, gelecekte daha yaygın bir sanat sahası haline gelecek“sualtı”konusunda sanatçılara tüm yönleriyle ışık tutacak bir rehber, aynı zamanda sanatçıların iç dünyasını daha iyi algılamamızda bir ipucu niteliğinde kaynak olarak da düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The places we live in and continue our artworks in the world, i.e. lands constitute a small portion of our planet whereas large part of our planet is covered with water. Since the first cave paintings to the early days, people on earth continues to leave their trace. In recent years -by the help of the recent developing technologies- humans started to carry their art to the place where they are not allowed to live i.e. underwater (or carry their art from underwater to the surface). In the“First Chapter”of this thesis, not only underwater environment caused changes in human senses but also effects of being in underwater on the artists were presented. In the“Second Chapter”, specific examples are given about artists and artworks in the field of plastic arts, underwater, underwater structures or works of art that are signed subject areas. In this section underwater photo with examples of the different disciplines were also given. In the“Third Chapter”, the most common sustained artwork in the underwater world, underwater photography, which is one of the main topics of the thesis, were discussed. In this chapter the historical development of underwater photography, the equipment and techniques are presented. Interviews with artists carried out whom studies in different art areas are given in the“Appendix”section. Presenting the use of underwater as an art object, considering different disciplines -the“photography”as the most commonly executed works of art examining underwater- and discussing not only physical and perceptual changes in underwater environment but also effects of underwater environment on artists, this study is aimed to be a guide about“underwater”which will be a more common art field in the future and it can thought to be a lead informational source for better understanding the inner world of the artists.