Queer öznellik bağlamında anti-militarizm ve vicdani red
Antimilitarism and conscientious objection in the context of queer subjectivity
- Tez No: 393380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın hedefi, anti militarizmin ve vicdani reddin queer perspektif ile yorumlanmasıdır. Michel Foucault'nun; iktidar, öznellik ve cinsellik konularına yaklaşımı, queer kuramın ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Bu bağlamda militarizm, Foucault'nun iktidara ilişkin kavramsallaştırmasıyla, biyo-iktidarın bireyleri özneleştirme sürecince kullandığı bir araç olarak ele alınmıştır. Anti militarizm ise, iktidarın özneleştirme teknolojilerine karşı bir direniş konumu olarak tanımlanmıştır. Queer kuramın cinsellik konusuna yaklaşımı üzerinden şekillenen analizleri, özneleşmeye içkin direniş potansiyellerine işaret ederek, anti militarist bir eylem biçimi olan vicdani reddi, direniş bağlamında yorumlamaya olanak sağlamaktadır. Bu olanaklar doğrultusunda çalışmada, Ernesto Laclau'nun hegemonya kuramı ve Judith Butler'ın performativite kuramı arasındaki bağlantılar vurgulanarak, öncelikle anti militarist hareket“karşı hegemonik mücadele”bağlamında açıklanmış, sonrasında ise vicdani red pratiği performatif bir eylem biçimi olarak queer öznellik konumunu işaret eden yönleriyle yorumlanmıştır. Bu çalışmanın gerisindeki saik ise, anti militarist hareketin ve vicdani red pratiğinin queerleştirilmesine olanak sağlayabilecek kavrayış biçimlerini ve eylem tarzlarını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to interpret antimilitarism and conscientious objection by queer perspective. Michel Foucault's approach to power, subjectivity and sexuality has an impact on appearing of queer theory. In this context, militarism is addressed as an instrument that is used by bio-power in the process of individual subjectivation through Foucault's conceptualisation regarding power. Antimilitarism is defined as a resistance position against subjectivation technologies of power. Queer analyses shaped through the theory's approach to sexuality provide opportunity to interpret conscientious objection, a form of antimilitarist action, in the context of resistance by referring resistance potentials intrinsic to subjectivation. In this study, in line with these potentials, by emphasising the connections between Ernesto Laclau's theory of hegemony and Judith Butler's performative theory, firstly antimilitarist movement is explained in the context of“counter hegemonic struggle”, and later on the practice of conscientious objection is interpreted as a type of performative action with its characteristics pointing out queer subjectivity position. The underlying reason behind this study is to detect the types of perception, and the styles of action that may enable the queerization of antimilitarist movement, and the practice of conscientious objection.