Ceza Hukukunda amirin emrinin yerine getirilmesi
Execution of superior order in Criminal Law
  1. Tez No: 393381
  2. Yazar: YAĞMUR MÜGE AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Amirin emrinin yerine getirilmesi, gerek Türk ceza hukukunda gerekse uluslararası ceza hukukunda en tartışmalı konulardan birini oluşturmaktadır. Özellikle emrin yerine getirilmesinin hukuki niteliğinin ne olacağı hususunda doktrinde bir uzlaşıya varılmış değildir. Üç bölümden oluşan çalışmada, birinci bölümde amirin emrinin yerine getirilmesi ile görevin ifası ilişkisine yer verilmiş ve ardından emrin yerine getirilmesinin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Uluslararası ceza hukukunda ileri sürülen teorilere ve konunun uluslararası alandaki gelişimine değinildikten sonra, karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde amirin emrinin yerine getirilmesinin şartları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, hukuka uygun ve hukuka aykırı emirlerin yerine getirilmesinin sorumluluğa etkisi üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuş ve konusu suç teşkil etmeyen hukuka aykırı emirlerle konusu suç teşkil eden emirlerin hukuki nitelikleri hakkındaki tartışmalar değerlendirilmiştir. Son olarak emrin yerine getirilmesinde hata ve sınırın aşılması halleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Execution of superior order is one of the most contradictive issues in both Turkish and international criminal law. In the doctrine, there is no reconciliation, particularly, on the legal nature of execution of order. In the thesis which consists of three chapters, under the first chapter, the relation between execution of superior order and perform the legal duty is expressed and then historical development process of execution of superior order is mentioned. The theories propounded in international criminal law and the process of the issue in international area are considered. Following that, regulations in comperative law are expressed. Under the second chapter, provisions of execution of superior order are examined. Under the third chapter, effects of executions of legal and unlawful orders on legal responsibility are comprehensively examined and then, discussions about legal natures of orders which are manifestly illegal and, unlawful orders which not constitute an offence, are considered. Finally, mistake of law and mistake of fact and exceeding of border in execution of superior order are also mentioned.