Üniversite öğrencilerinde duygusal zeka düzeyi ile stresle başa çıkma tarzları, kaygı ve depresyon belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between emotional intelligence, coping, anxiety, and depression symptoms in university students
- Tez No: 393394
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada duygusal zeka düzeyinin stresle başa çıkma tarzları, kaygı ve depresyon belirtileriyle ilişkisi incelenmiştir. 300 üniversite öğrencisinden oluşan örneklemde, Yeniden Düzenlenmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Spielberger Sürekli Kaygı Envanteri ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Diğer yayınları destekler doğrultuda bulgular elde edilmiştir. Duygusal zeka ve etkili stresle başa çıkma tarzlarının kaygı ve depresyon belirtilerini anlamlı olarak olumsuz yönde, etkisiz stresle başa çıkma tarzlarının ise kaygı ve depresyon belirtilerini anlamlı olarak olumlu yönde yordadığı saptanmıştır. Kuramsal ve uygulamaya yönelik çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the relationship between emotional intelligence level, coping styles, anxiety, and depression symptoms. Modified Shutte Emotional Intelligence Scale, Coping Styles Inventory, Beck Depression Inventory, and Trait Anxiety Inventory were used in a sample of 300 university students in Turkey. The results were consistent with previous findings. Results of the stepwise multiple regression analyses showed that EI and effective coping styles negatively predicted anxiety and depression symptoms significantly whereas ineffective coping styles positively predicted anxiety and depression symptoms significantly. Theoretical and applied implications of the results are discussed.