Deniz alanlarının sınırlandırılmasında adaların rolü
The role of islands in maritime boundary delimitation
  1. Tez No: 393393
  2. Yazar: TUĞÇE ARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Adaların tanımlanması ve deniz alanlarının sınırlandırılmasında adaların rolü konusu uluslararası hukukta karmaşık ve önemli bir meseleyi oluşturmaktadır. Bu meselenin önemi, Ege Denizi'nde kıta sahanlığı uyuşmazlığı gibi dünyada henüz çözüme kavuşturulmamış olası sınırlandırmaların çokluğu bakımından önem arz etmektedir.Bu çalışma, uluslararası hakemlik ve yargı kararları ile devletlerarası uygulamanın analizi yoluyla adaların rejimini ve deniz alanlarının sınırlandırılmasında adaların rolünü incelemektedir. İlk bölümde, ada tanımı ve adaların deniz alanları açıklanmaktadır. Ardından, ikinci bölümde, deniz alanlarının sınırlandırılması hukuku ve bu kapsamda deniz alanlarının sınırlandırılması sürecinde adaların işlevleri tartışılmaktadır. Son bölümde ise, sınırlandırmada adalara tanınan etkiler ve yapılan değerlendirmede dikkate alınan faktörler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Defining“islands”and their role in the context of the delimitation of maritime boundaries is both a complex and crucial issue in terms of international law. The significance of the matter takes its source from fact that the majority of potential maritime boundaries around the world remain undelimited, such as the continental shelf dispute in the Aegean Sea. This study, examines the regime of islands and their role in maritime delimitation by analysing judicial decisions and state practices. In the first section, the definiton of islands and the maritime zones of islands are explained. Then in the second section, maritime delimitation law and in this context the functions of islands in the process of delimitation are discussed. In the third and the last section, the effects given to islands in delimitation and the factors affecting assesment are examined.