Sağlık alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the emotional intelligence levels of the university students in the field of health
  1. Tez No: 514668
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL TÜRKLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma sağlık alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2017- 2018 Güz döneminde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, İçel Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören öğrencilerin tamamı oluşturmaktadır (N: 3989). Araştırmanın örneklemini araştırmaya dahil etme kriterlerine uyan ve tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen öğrenciler oluşturmaktadır (n=868). Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu' ve“ Bar- On Duygusal Zekâ Anketi”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, Student's t testi, ANOVA testi, Tukey testi, Welch testi, Games- Howell kullanılmıştır. Öğrencilerin Bar-On Duygusal Zeka Anketi toplam puan ortalaması 2.69±0.28'dir. Kişisel Beceriler alt boyutu puan ortalaması 2.76±0.31, Kişilerarası Beceriler alt boyutu 2.49±0.39, Uyumluluk alt boyutu 2.73±0.35, Stresle Başa Çıkma alt boyutu 2.80±0.46 ve Genel Ruh Durumu alt boyutu 2.61±0.39'dur. Öğrencilerin yaşı arttıkça duygusal zeka becerilerinde de anlamlı artış olduğu belirlenmiştir. Erkek, evli, Tıp Fakültesi ve Hemşirelik bölümünde okuyan öğrencilerin anlamlı olarak Bar-on Duygusal Zeka Anketi Puan ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin sınıf düzeyi arttıkça ve yaşamının geçtiği yer kırsaldan kentsele doğru değiştikçe Bar- On Duygusal Zeka Anketi puan ortalamalarında anlamlı artış belirlenmiştir. Sağlık alanında öğrenim gören öğrencilerin üniversiteye başladıktan sonra çoğunlukla birinci sınıfta sigara ve alkol içmeye başladıkları belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda sağlık bilimleri alanında özellikle ilk yıllardan başlamak üzere ders programında düzenlemeler yapılması, öğrencilerin duygu, düşünce ve algılarını tanımalarına fırsat verecek, interaktif öğretim tekniklerinin kullanıldığı ve duygusal zekalarını geliştiren ders içeriklerinin oluşturulması, ayrıca Öğrencilerin üniversite hayatında özellikle ilk yıl sigara ve alkole başlamaları nedeniyle danışmanları ve öğretim elemanları tarafından psikososyal desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerle görüşmeler yapılması, ilgili rehberlik psikolojik danışma birimlerine yönlendirilmesi ve madde bağımlılığını önleme eğitimlerinin verilmesi önerilmektedir. Anahtar kelimeler; Duygusal Zeka, Sağlık Alanı, Üniversite, Öğrenciler, Hemşirelik
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the emotional intelligence levels of the university students in the field of health. This research is a descriptive study. The population of the research consisted of all students at Mersin University, Faculy of Medicine, Faculty of Pharmacy, İçel Health High School and Health Service Vocational High School (N: 3989). The sample of the research consisted of the students who meet the criteria of inclusion to the research and who were selected by stratified sampling method (n=868). The data of the research was collected by 'personal information form' and“Bar- On Emotional Quotient Inventory”. Numbers, percentage, mean, Student's T-test, ANOVA test, Tukey Test, Welch Test and Games-Howell were used in the evaluation of the data. The students' Bar-On Emotional Quotient Inventory total score average was 2.69±0.28. The average score of the sub-dimension of Personal Skills was 2.76±0.31, the average score of the sub-dimension of Interpersonal Skills was 2.49±0.39, the average score of the sub-dimension of Agreeableness was 2.73±0.35, the average score of the sub-dimension of Coping with Stress was 2.80±0.46 and the average score of the sub-dimension of General Mood was 2.61±0.39. It was determined that the emotional intelligence skills of the students show a significant increase in parallel with their ages. It was observed that the average Bar-on Emotional Quotient Inventory scores of the male students who were married and studying at the Faculty of Medicine and Nursing Department was significantly higher. A significant increase was revealed in the average Bar-on Emotional Quotient Inventory scores as the grade level of the students went up and the place where was lived changed from the rural to urban. It was also observed that the students who were studying in the field of health mostly started smoking cigarettes and drinking alcohol after they started university. In accordance with the results obtained from this study, it can be recommended that some regulations should be made in the field of health sciences especially starting from the first years, course contents in which the students are provided with opportunities to recognize emotions, opinions and perceptions, in which interactive teaching methods are used and which develop the emotional intelligences of the students should be created. Besides, it is recommended to make interviews with the students who need psychosocial support by their consultants and instructors as they start smoking and drinking alcohol especially in the first year, to canalize the students to guidance and counselling services and to organize trainings to prevent drug addiction. Key words; Emotional Intelligence, the field of Health, University, Students, Nursing