COVİD-19 pandemisi sürecinde üniversite öğrencilerinin duygusal zeka özelliği ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' emotional intelligence characteristics and their stress collection during the Covid-19 pandemic process
- Tez No: 744716
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi sürecinde uzaktan eğitim gören üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri ile duygusal zekâ özellikleri ve stresle başa çıkma tarzları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek ve öğrencilerin uzaktan eğitime ilişkin görüşleri ile duygusal zekâ özellikleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modeli kapsamında olan araştırma Çağ Üniversitesi'nde ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim gören tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiş 387 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri katılımcılara ait bilgilere ulaşabilmek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği (DZÖÖ-KF) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.00 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz bulgularında daha yüksek duygusal zekâ özelliğinin stres zamanlarında daha iyi başa çıkma becerileri ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bunun yanında öğrencilerin duygusal zekâ özelliği ile cinsiyet ve sosyo-ekonomik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bu ilişkiye göre kadınların duygusallık düzeylerinin erkeklere kıyasla yüksek olduğu; stresle başa çıkma tarzı açısından öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, sınıf düzeyi ve sosyo-ekonomik özellikleri ile stresle başa çıkma tarzı arasında bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca duygusal zekâ özelliği yüksek öğrencilerin çevrimiçi öğrenme ortamlarından daha çok memnun olduğu, uzaktan eğitim alt yapısını yeterli bulduğu ve bu süreçte daha az sorunla karşılaştığı; öğrencilerin stresle baş etme tarzlarının uzaktan eğitimden memnun olma, uzaktan eğitim alt yapısını yeterli bulma ve ders başarısı durumlarına göre değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between the emotional intelligence characteristics and stress coping styles of university students studying distance education and their demographic characteristics during the Covid-19 pandemic, and to reveal the relationship between students' views on distance education and their emotional intelligence characteristics and stress coping styles.The research, which is within the scope of the relational survey model, was carried out with 387 students selected by using the stratified sampling method, studying at the associate and undergraduate level at Çağ University. The data of the study were obtained with the Personal Information Form created by the researcher to reach the information about the participants, the Emotional Intelligence Characteristics Scale (CIS-SF) and the Styles of Coping with Stress Scale (SBST). The obtained data were analyzed using the SPSS 25.00 package program. The analysis findings showed that higher levels of emotional intelligence were associated with better coping skills in times of stress. In addition, there is a significant relationship between the emotional intelligence characteristics of the students and their gender and socio-economic characteristics; It has been determined that there is no relationship between students' age, gender, class level and socio-economic characteristics in terms of coping style with stress and coping style with stress. In addition, students with high emotional intelligence are more satisfied with their online learning environments, find the distance education infrastructure sufficient and encounter fewer problems in this process; It has been observed that students' coping styles with stress change according to their satisfaction with distance education, finding the distance education infrastructure sufficient and their success in the course.