Militarizmin anayasal sonuçları: 1961 Anayasası'nda 1971 değişikliklerinin 1982 Anayasası'na olan etkileri
Constitutional consequences of militarism: The effects of the changes in the 1960 Constitution in 1971, on the 1982 Constitution
- Tez No: 551651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Temel olarak militarizmin anayasalar üzerindeki etkisi doğrultusunda değerlendirdiğimiz bu çalışmada, anayasalardaki değişimleri esas olarak asker–siyaset, asker–devlet ilişkilerinin sonuçları üzerinden anlamaya çalıştık. Darbelerin anayasalarla etkileşimleri ve özellikle 1971 Askeri Muhtırasının dönüştürücü etkisi en önemli adım olarak ele alınmıştır. 1982 Anayasasının arkasındaki militarist birikim ortaya çıkarılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ordu modernleşmesinin artık zorunluluk olduğu yaklaşımı ordunun ülke siyaseti üzerindeki etkisi ile beraber değerlendirilmiştir. II. Mahmut ve III. Selim'in askeri ve ekonomik alanda yapmış olduğu reform çalışmaları, yeniçeri ocağının kapatılması süreci ile birlikte ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'nin ilk ve son anayasası olan Kanun-i Esasi'ye geçiş modernleşme ile bağ kurularak açıklanmıştır. İkinci Meşrutiyetle yerleşen anayasacılığın toplumsal temel buluşuna dikkate çekilmiştir. Cumhuriyetin ilk dönemini ele alan ikinci bölüme Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyete yönetimine geçiş döneminde ordu-devlet ilişkisi irdelenmiş, 1920 Anayasası ve sonrasında orduyla ilişkiler ele alınmıştır. 1960 Darbesini hazırlayan nedenler, ordunun devlet yönetimine el koyması, kaos ortamı; ikinci bir darbe olan 1971 askeri müdahalesi ve sonrasında anayasal dönüşüm açıklanmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise askeri müdahale ve darbelerden olumsuz etkilenen Türk anayasacılığının üretmek zorunda kaldığı 1982 Anayasası incelenmiştir. 1982 Anayasasında 1971 Anayasa değişikliklerinin esas alındığı, 1971 – 1982 Anayasa karşılaştırmaları yapılarak çözümlenmiştir. Sonuç olarak militarizm Türk Anayasa tarihinde her zaman ağır basan bir unsur olmuş ve ordunun devlet idaresine el atmasının anayasacılığı gerilettiği, dolayısıyla demokrasi ve siyasi hayatı olumsuz yönde etkilediği tespitine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which we consider mainly in the light of the impact of militarism on constitutions, we tried to understand the changes in constitutions mainly through the results of military imiz politics, soldiers ult state relations. The interaction of the coup with the constitutions and the transformative effect of the 1971 Military Memorandum were considered as the most important steps. The militarist accumulation behind the 1982 Constitution has been revealed. The study consists of three parts. In the first chapter, the approach that army modernization is now necessary is evaluated together with the effect of the army on the country's politics. II. Mahmut and III. The reform studies of Selim in the military and economic fields were discussed together with the process of closing the Janissary House. The transition to Kanun-i Esasi, the first and last constitution of the Ottoman Empire, was explained by linking with modernization. It was taken into consideration the social basis of the constitutionalism settled in the Second Constitutional Monarchy. The second part of the first period of the Republic was examined in the period of the War of Independence and the transition to the Republican administration. The relationship between the army and the state and the relations with the army were discussed. The motives of the 1960 coup, the seizure of the state by the army, chaos environment; The 1971 military intervention, which was a second coup, and the constitutional transformation after it were explained. In the third chapter, the 1982 Constitution, which had been produced by Turkish constitutionalism, which was adversely affected by military intervention and coups, was examined. It was resolved in the 1982 Constitution by making 1971 - 1982 constitutional comparisons based on the 1971 constitutional amendments. As a result, militarism has always been a dominant element in the history of the Turkish Constitution, and it has been determined that the conquest of the army by the state administration has diminished constitutionalism and thus adversely affect democracy and political life.