Ege gübre yerleşimi yontmataş endüstrisi
The knapped stone industry of Ege gübre settlement
- Tez No: 393418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tezimiz kapsamında Ege Gübre Yerleşimi III. ve IV. tabakalarına ait yontmataş endüstri öğeleri çalışılmıştır. Bu tabakalardan ele geçen toplam 1886 yongalama ürünü, 179 çekirdek ve 734 alet üzerinde tekno-tipolojik analizler yapılmıştır. Geç Neolitik Dönem'e tarihlendirilmiş III. ve IV. tabakaya ait 1886 yongalama ürünü ve 179 adet çekirdek üzerinde analiz çalışması yapılmıştır. Çekirdekler arasında piramit biçimli çekirdekler ile şekilsiz çekirdekler ilk sırada yer almaktadır. III. ve IV. tabaka endüstrisinde 734 makrolit ve 10 mikrolit tespit edilmiştir. III. ve IV. tabaka mikrolitleri düzeltili dilgiciklerden oluşmaktadır. Makrolitlerde ise çeşitli alt tiplerle nitelenen düzeltili dilgi, düzeltili yonga ve ön kazıyıcı aletler öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of our thesis, the knapped stone industry elements which are obtained from the layers of III and IV of Ege Gübre Settlement were studied. The technological analysis of knapped stone pieces that consist of totally 1890 end products, 179 cores and 734 tools have been done by us, found from above mentioned layers. The analyses on 1890 end products, and 179 cores from the layers III and IV, dated to the late Neolithic period were concluded. Pyramidal and amorphous cores are rich in number among the cores. There are 724 macroliths and 10 microliths found in the IIIrd and IVth layers. From the IIIrd and IVth layers microliths consist of retouched bladelets. The macro tools with their sub-types such as retouched blade, retouch flake and end scraper are remarkable taken the whole macroliths into account.