Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatında romana kuramsal yaklaşımlar
Theoretical approaches to the novel in Republican Period of Turkish literature
  1. Tez No: 393417
  2. Yazar: MECNUN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu tezin odak noktasını, Tanzimat döneminden sonra edebiyatımızda gözlemlenen bir edebî olgu olarak romana ilişkin geliştirilen kuramsal yaklaşımlar oluşturmaktadır. Türk edebiyatında, özellikle Cumhuriyet döneminden bugüne, romanın hangi kavramlar düzeyinde tartışıldığı, nasıl tanımlanmak istendiği, geleneksel edebî türler ve gerçeklik kavramı ile ilişkisi hakkında ne düşünüldüğü ve bu konularda nasıl ölçütler geliştirildiği, romanın ne olduğunu ve belirleyici özelliklerini saptamaya çalışan metinler aracılığıyla gösterilmektedir. Bu çıkış noktasına dayanan tez, geleneksel türlerle roman türü arasındaki etkileşim ve geçişlilik temelinde roman türünün geçirdiği dönüşümlere ilişkin varsayımları ortaya koymaktadır. Ayrıca, bir estetik olgu olarak romanın nasıl bir analitik yöntemle incelenebileceğine dair arayışlar ve Batı edebiyatında kimi yönelimleri belirleyen edebî olguların Türk romanına yansımaları gibi konulardaki tartışmaları ele almaktadır. Böylece, tez, günümüz edebiyat ortamında artık yerleşik hâle gelmiş olan roman incelemelerine dair kuramsal birikim ve terminolojinin nasıl oluştuğunu tarihî bir kurgu içerisinde sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Theoretical approaches to the novel as a literal fact which was developed after the period of Tanzimat constitutes the focus point of this thesis. The study displays the conceptual levels in which the novel was discussed, the efforts which defined the novel, the thoughts about its connections with both the traditional literary genres and the concept of reality, and the criteria which were developed for all these issues by using the texts attempting the determinative features of the novel and its definition in the Turkish literature, especially from the Republican period until today. Stemming from this point of departure, the thesis reveals the assumptions about the transformations of the novel genre basing on mutual effects or transivity between the traditional literary genres and the novel. Moreover, it deals with the debate on both the reflections of the literary facts which determined some trends in the Western literature on the Turkish novel and the searching for analytical methods by which the novel as an aesthetic fact can be investigated. The thesis, therefore, exposes historically how the theoretical accumulation and terminology about the analyses of the novel which had been settled in the contemporary literature world were developed.