Arama ve elkoyma
Search and seizure
  1. Tez No: 393425
  2. Yazar: EBUBEKİR AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Ceza muhakemesi, suç adı verilen hukuka aykırı fiilleri işlediği iddia edilen kişilerin ve işlendiği iddia edilen fiillerin soruşturulması, kovuşturulması ve böylece hakikatin ortaya çıkarılmasını amaçlar. Koruma tedbirleri adını verdiğimiz muhakeme işlemleri, bu amacı gerçekleştirmek için başvurulan temel hak ve özgürlüklere müdahale içeren, zorlayıcı ve geçici tedbirlerdir. Yüksek lisans tezi niteliğindeki bu çalışmanın amacı, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yer alan ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında önemli işleve sahip olan arama ve elkoyma koruma tedbirlilerini yasal düzenlemeler, doktrin, yargı kararları ve uygulama bağlamında ayrıntılı olarak ele alarak; mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan eksiklikleri ve yanlışları ortaya koymak ve nihayet bu sorunların çözümüne katkı sunmaktır. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde arama koruma tedbiri, ikinci bölümünde ise elkoyma koruma tedbiri detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca çalışmada 21.02.2014 tarih ve 6526 sayılı“Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile getirilen değişikliklerin yol açabileceği muhtemel problemlere dikkat çekilerek, birey-kamu yararı arasındaki dengenin olması gerektiği noktaya getirilmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Criminal proceedings aims revealing the truth via investigating and prosecuting their actions and the people that are claimed to have committed the acts which have been designated as illegal; crime. Activated in order to realize these aims, proceedings that we call protective measures are the binding and temporary measures which include intervention in the fundamental human rights and liberties. In light of legislative arrangements, doctrine, judicial decisions, and practices, this Master's Thesis aims at an in depth dealing with the search and seizure measures that are embedded in the Criminal Procedures Law Nr: 5271 and which are very important in revelation of the truth. Thus, in order to contribute solutions for these problems, the deficiencies stemming from the legislation and the execution have been put forward. In this work, consisting of two parts, search preventive measure has been deeply analyzed in the former; while seizure decision has been deeply analyzed in the latter part. In the same work, propable problems that“Law on Changes on Fight Against Terrorism and Criminal Procesures Laws and Some Other Laws”dated 21.02.2014 might cause have been highlighted and the necessity of the balance between the individual and public benefit has been stressed.