Ceza Muhakemesi Hukukunda arama ve elkoyma
Search and seizure in Turkish Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 532364
  2. Yazar: UĞUR ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Arama ve elkoyma tedbirleri, birer koruma tedbiri olarak, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda düzenlenmiştir. Arama ve elkoyma tedbirleri, henüz yargılama sona ermemişken temel hak ve hürriyetleri derinden etkilemesi nedeniyle, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde de düzenlenmiştir. Bu nedenle, Uluslararası Sözleşmelerin, Anayasanın, Kanunların ve ilgili diğer yasal düzenlemelerin birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir. Arama ve elkoyma tedbirleri, çoğu kez birbirini takip etmektedir. Arama ve elkoymanın bir madalyonun iki yüzü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle, çalışmada aramada ve elkoyma birlikte ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde arama ve elkoyma arasındaki ilişki ve koruma tedbirlerinin genel özellikleriyle, bu tedbirlere hâkim olan ilkeler ele alınmıştır. İkinci bölümdeyse arama kavramı ortaya konulduktan sonra; aramanın amaçları, şartları, icrası ve sona ermesi ele alınmıştır. Son olarak arama işleminin denetlenmesi, hukuka aykırı aramalar ve yaptırımı incelenmiştir. Üçüncü bölümdeyse, elkoymayla, muhafaza altına alma ve müsadere kavramları açıklanmış, daha sonra elkoymanın amacı, şartları, çeşitleri ve icrası, elkonulan eşyanın muhafazası veya elden çıkarılması ve elkoymanın sona ermesi, elkoymanın denetimi ve hukuka aykırı elkoymanın yaptırımı ele alınmıştır. Bu bağlamda, belirtilen plan çerçevesinde arama ve elkoyma tedbiri, ulusal yargı kararları, AİHM'nin konuya ilişkin vermiş olduğu kararlar ve Amerikan Hukukundaki bazı düzenleme ve yargı kararlarıyla da örneklendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Search and seizure, as protective measures, are regulated under the Criminal Procedure Code. The Constitution and the European Convention of Human Rights also regulate search and seizure, due to their significant effect on the fundamental rights throughout the judicial proceedings. It is therefore essential for the international conventions, the Constitution, the criminal law legislation, along with other relevant legislative tools to correspond with one another. In many cases, search and seizure are consecutive measures, and compose the two sides of a medallion. This study therefore evaluates search and seizure collectively, as a single body. The first chapter considers the general characteristics and principles which rule over search and seizure, and the relationship between the two protective measures. The second chapter explains the purpose, conditions, implementation and the conclusion of search, after evaluating the definitions for“search”. The study then discusses the supervision of search, unlawful search and their respective consequences. Finally, the third chapter analyses the purpose, conditions, different types, implementations, the preservation and disposal of the seized property, and finalization of the seizure; following the identification of the terms“seizure”,“custody of law”, and“confiscation”. The chapter concludes by discussing the supervision of seizure and the consequences of unlawful seizure. In this context, search and seizure are studied in light of examples of national judicial decisions, European Court of Human Rights rulings, and the relevant legislation and precedents of the American Law.