Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyümeye etkileri: Hindistan ekonomisi üzerine ampirik bir inceleme
The effects of fdi on economic growth: An emprical investigation on Indian economics
- Tez No: 393428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA DÖNMEZ ATBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tarihsel olarak yatırımı, ekonomik büyüme ve gelişme prosedürde önemli rol oynadığı için büyüme ve gelişmenin motoru tanımlanır. Son zamanlarda özellikle yetmişli yılından bu yana doğru dünya ekonomisinin bir önemli olan özelliği de doğrudan yabancı yatırımların akışının gelişmesidir. Yetmişli yılından günümüze doğru belirgin bir artış göstermiş olan doğrudan yabancı yatırımların akışı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyüme ve gelişme stratejilerinde önemli bir yer edinebilmesine olanak sağlanmıştır. Diğer yandan sermaye sıkıntısı çeken gelişmekte olan ülkeler bağlamında doğrudan yabancı yatırımlar da sermayenin yanında yeni teknoloji ve bilgi transferini sağlaması, ev sahibi ülkenin ekonomik büyümesine, uluslararası ticaretine ve beşeri sermayesine katkıda bulmuşken, ekonomik büyüme literatürüne göre, ülkelerin ekonomik büyüme oranları ve gelişmişlik düzeylerin artmasının önemli olan faktörü da doğrudan yabancı yatırımların akışı dir. Çin ve Hindistan Asya'daki dünya ekonomiye karşı çıkmış olan iki ekonomik kaplan bu ideanın örneği olarak çoğu ekonomik çalışmalarda yer almaktadır. Kısacası doğrudan yabancı yatırımlar ekonomik büyüme ve kalkınmayı; üretim ve istihdamı arttırarak, yeni teknolojileri ve yeni yönetimsel bilgileri transfer ederek, uluslararası ilişkilerde ve ödemeler dengesinde iyileştirmeleri sağlayarak pozitif yönde etkilemektedir. Bu gerçekten yola çıkarak hazırlanan çalışmada,1970-2013 döneminde yıllık veri seti kullanarak ekonomik büyümenin temel göstergesi kabul edilen gayri safı yurt içi hasılat(GSYİH) ile doğrudan yabancı yatırımlar(DYY)değişkeni üzerine basit bir doğrusal regresyon yaparak doğrudan yabancı yatırımların akışı ekonomik büyümeye etkileyip etkilemediğini Hindistan ekonomisi üzerini ampirik bir inceleme amaçlanmıştır. Bu tezde zaman serisi analizi yöntemiyle OLS regresyonu kullanılarak Hindistan'daki DYY'lerin akışı ekonomik büyümesi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir, analize göre Hindistan ekonomisi ilk ekonomik reformdan bu yıla kadar doğrudan yabancı yatırımları çekmek amacıyla uygulanmış olan politikalar sonucunda ekonomik büyümelerine olumlu bir katkısı olduğunu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investment named as an engine of economic growth and development,because in historical point of view in the procedur of economic growth and development,investment play a key and imortant rol.In the recent last decades one of the important Characteristic of the golobal economy is the flows of FDI.In other words from seventies up to now flows of FDI had showed a clear increase in the whole level of the world because of that in developed and developing countries growth and development stratagies FDI had take a remarkable place. Especially for developing countries FDI is the main source of capital accumulation where this countries have capital accumulation problems.Developing countries covering there capital lack by two way one is borowing and the other is FDI,first way have some owned problems like creating cost while FDI is the source of tecknoloji,new management and tarasfaring informations including capital,for the host countries economics FDI brings remarkable effects like,effectin growth prosedures,intarnational business and acumulate human capitals. Developed countries benifeted from the flows of FDI in other figurs,theories like“free movment of capıal”economic and trade liberalizatins and increasing trend towards globalization and some similarities like this wok out by FDI flows. With concedering of all this point of view, this research is tring to show the quiddity of the relation between FDI and economic growth to work out this we work with a simple linear regression model, the data collected for this aims consist from 1970-2013 time series.The equation model is consist from GDP as dependent varible and FDI as independent variables.The used paket programs are Eviews7.1,8.1 versions and Excel in prosedure of regresion equations we test,unit root test“stationary”,Zovit-Andrews structural break test and then we estimate our model.As a result this research by using OLS time series method, find a positive relationship between the FDI flows and economic growth in Indian context.In other words from the last economic reform up to now FDI promote economic growth in India.