Kamu yönetimi disiplinine Marcuse ve Horkheimer etkisi
The impact of Marcuse and Horkheimer on the dicipline of public administration
- Tez No: 393427
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
20. yüzyıl sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Max Horkheimer ve Herbert Marcuse, genel olarak felsefe dünyasında özelde ise Marksist literatürde önemli değişiklerin yaşandığı bu dönemi derinden etkilen iki önemli düşünürdür. Marcuse ve Horkheimer'ın geliştirdikleri Eleştirel Kuram, sanattan siyaset bilimine, sosyolojiden yönetim bilimine kadar çok geniş çalışma alanına hitap edecek boyutta düşünsel birikime sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, Marcuse ve Horkheimer'ın düşünsel birikiminin kamu yönetimi disiplini üzerindeki etkisini anlamak ve alana katkı sağlayabilecek noktalarını vurgulamaktır. Tez çalışmasında kamu yönetimi disiplini ile ilişkilendirilebilecek olan Marcuse ve Horkheimer'ın belli başlı kavramları ile kamu yönetimi disiplinde yürütülen tartışma ve yöntemler arasında bağ kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
20. Century is an era of major changes in social, economic and cultural areas. Max Horkheimer and Herbert Marcuse are leading thinkers who had influenced deeply this era that important changes happened in philosophy in general and specifically Marxist literature. Critical theory, which has developed by Marcuse and Horkheimer, has an significant intellectual background that could affect very different study areas including political theory, art, sociology and administrative sciences.Purpose of this thesis study is to understand the impact of intellectual background of Marcuse and Horkheimer to public administrative discipline and emphasize on the points that could contribute to this field. In this study, main concepts of Marcuse and Horkheimer that could be associated with public administrative discipline are attempted to correlate with ongoing discussions and methods in public administration discipline.