Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadın öğretmen kimliği
From Tanzimat to Republican Era- The identity of women teachers
- Tez No: 393434
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet Dönemi'nde devlet, kamusal eğitim sürecinden yararlanarak modernleşme projesinin toplumun her alanına yayılmasını amaçlamıştır. Kadın öğretmenlerden beklenen ise eril otoritenin kendilerine biçtiği kurallara ve kimliklere uygun davranarak modernleşme projesini toplum geneline yaymaktır. Bu roller ve kadın öğretmen kimliği sadece okullarla sınırlı kalmamış, dönemin popüler romanları Refet, Udi, Çalıkuşu ve Tatarcık'ta kadınlar, kamusal alanda yer alabilmeleri için öğretmenlik mesleğine yönlendirilmiştir. Kadın öğretmen kimliği, kıyafetleri, davranışları ve bilgisiyle hem romanlarda hem okullarda erkek egemen siyasi otoriteler tarafından kurgulanmıştır. Fakat kadın öğretmenlerin yaşadıkları maddi ve manevi sıkıntılar, düşünceleri ve deneyimleri görmezden gelinmiştir. Her iki dönemde de kadınların kamusal alandaki varlıkları devlet tarafından kabul edilse de, değişimin kadınlar üzerinden başlatılarak eril otoritelerce planlanarak sürdürülmesi bu çalışmaların eril otoritenin hâkimiyeti altında yapıldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
During the late Ottoman and early Republican Period, state aimed to spread the modernization project throughout the society via public education. Women teachers were expected to accomplish modernisation project in every part of the society according to the social codes and identities set by the patriarchal authorities. These roles and identities were not only restricted to the schools, but also the women were led to the teaching as a profession to be able to appear in public spheres in popular novels of these periods, in Refet, Udi, ÇalıkuşuveTatarcık. Thus, the identities of women teachers, their clothes, behaviours and knowledge were determined by the patriarchal political authorities both in the novels and at the schools. But the thoughts, the experiences, the financial and the emotional problems of teachers were overlooked. Although women were accepted in public spheres by the state in both of these periods, women's conditions were always the starting point for the reforms made in society. This fact obviously proved that these changes were made and maintained under the domain of patriarchal authorities.