Eser sözleşmesinde beklenmedik haller
Fortuitous events in the contract of works
  1. Tez No: 850305
  2. Yazar: ORKUN TAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Çalışma konumuzu“Eser Sözleşmesinde Beklenmedik hâller”oluşturmaktadır. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 470-486 arasında düzenlenen eser sözleşmesi, yüklenicinin bir eser meydana getirmeyi, işsahibinin ise bunun karşılığında bir bedel (bedel) ödemeyi üstlendiği iş görme sözleşmeleri arasında yer almaktadır. Eser sözleşmesinde taraflarca kararlaştırılan bedel, genel olarak götürü ve yaklaşık bedel şeklinde sınıflandırmaya tabi tutulabilir. Götürü bedel esas alınarak yapılan eser sözleşmesinde bedel riskini yüklenici taşımaktadır. Eser öngörülenden daha fazla emek veya masrafı gerektirse dahi yüklenici kural olarak bedelin artırılmasını talep edemez. Ancak sözleşmenin kurulması sırasındaki şartlar daha sonra meydana gelen beklenmedik hâl nedeniyle değişebilir. Bu değişikliğin yüklenicinin edimi üzerinde olumsuz bir etki meydana getirmesi halinde sözleşmenin uyarlanması veya sona ermesi gündeme gelir. Beklenmedik hâllerin eser sözleşmesine etkisi sadece bedel konusunda değildir. Sözleşmenin kurulmasından sonra meydana gelen beklenmedik hâller, sözleşme konusuna, yükleniciye veya işsahibine etkide bulunarak sözleşmenin sona ermesine neden olabilir. Çalışmamızda ana hatlarıyla eser sözleşmesi, beklenmedik hâl kavramı, beklenmedik hâllerin eser sözleşmesine etkisi ve FIDIC sözleşmeleri bağlamında beklenmedik hâl kavramı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Fortuitous Events in the Contract of Works”. Art. 470-486 of the Turkish Code of Obligations No. 6098 regulates the contract of work, in which the contractor undertakes to create a work and the owner undertakes to pay a price (fee) in return. The price agreed by the parties in the contract of work can be generally classified as lump sum and approximate price. In a contract based on the lump-sum price, the contractor bears the risk of the price. Even if the work requires more endeavor or expense than foreseen, the contractor cannot demand an increase in the price as a rule. However, the terms present during the establishment of the contract can be altered due to unexpected circumstances that occur later. If this change has a negative impact on the contractual obligation of the contractor, the adjustment of the contract or termination of the contract comes into consideration. The impact of fortuitous events on the work contract is not limited to just the price aspect. Fortuitous events occuring after the establishment of the contract may lead to the termination of the contract by affecting the subject matter of the contract, the contractor, or the customer. In this study, the main aspects of the contract of work, fortuitous events, the effect of fortuitous events on the contract of work, and the fortuitous events in the context of FIDIC contracts are discussed.