İbrâhîm Nâcî'nin 'Munâsebât' şiirleri
Ibrâhîm Nâjî's Occasional (Munâsabât) poems
  1. Tez No: 393457
  2. Yazar: FARUK ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, Mısır Modern şiirin öncülerinden Apollo Grubu'nun öncülerinden ve en önemli temsilcilerinden olan İbrâhîm Nâcî'nin olaylara dayanan şiirlerini değerlendirmek üzere hazırlanmıştır. Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Girişte modern Arap şiirinin Mısır'daki gelişimi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Nâcî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Nâcî'nin olaylara dayanan şiirlerinin tercümeleri yapılmış ve içerik açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study has been prepared in order to evaulate İbrâhîm Nâjî's occasional (Munâsabât) poems, who is one of pioneers and the most important representatives of Apollo Society. The thesis consists of an introduction and two chapters.In the introduction, it has been briefly informed about the development of modern Arabic poetry in Egypt. And in the first chapter, it has been informed about İbrâhîm Nâjî's biography, literary works and literary trends. In the second chapter, Nâjî's occasional (Munâsabât) poems has been translated and contextually evoulated.