Aktif fen eğitim sisteminin öğrencilerin özyeterlik ve üretkenlik becerileri ile ilişkilerinin incelenmesi: Küçükçekmece ilçesi örneği
Relations of active science education system with students' self-sufficiency and creativity: Study in Küçükçekmece
  1. Tez No: 393534
  2. Yazar: YUSUF SABAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, aktif öğrenme yaklaşımının ilköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersine yönelik tutumları, öz yeterlikleri ve yaratıcılıkları üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma 2012 - 2013 öğretim yılında İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan orta sosyoekonomik düzeyde dört resmi ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplam 288 öğrenci yer almıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerinin, fen tutumlarının, yaratıcılıklarının ve öz yeterliliklerinin tespit edilebilmesi için dört ayrı anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16.00 istatistik programda F-testi ve T-testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of that study is to determine the affects of active learning on attitudes of the students to science course and creativity and self-sufficiency of students. This study is implemented in four different elementary schools that represent medium socio-economic status in Küçükçekmece, İstanbul in 2012-2013 education period. 288 students participated in study group. Four questionarres were used to determine demographic characteristics and attitudes, creativity and self-sufficiency of students. F-test and T-test analysis are used in SPSS 16.00 program to analyze data.