Üniversitelerin sosyo-ekonomik gelişmedeki rolü: Yüzüncü Yıl Üniversitesi örneği
The role of the universities in the socio-economic development: Yüzüncü Yıl University sample
  1. Tez No: 393543
  2. Yazar: MUSTAFA TORUSDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanlık varoluşundan bu yana hep kalkınma gayreti içerisinde olmuştur. Ekonomik kalkınma, çoğu zaman bireylerin ortalama gelir düzeylerindeki artış olarak tanımlanmıştır. Bireylerin yaşam standartlarındaki gelişme düzeyi ekonomik kalkınma ile paralel bir yapıda seyretmiştir. Sosyo-ekonomik gelişme tanımının içinde ekonomik koşullar büyük ölçüde belirleyicidir ancak bu tanımda, eğitim, sağlık, kültür, okuryazarlık ve okullaşma oranı, ortalama yaşam süresi, kişi başına düşen mal ve hizmet birimleri, hak ve özgürlükler gibi kişilerin daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlayan unsurlar da yer almalıdır. Üniversiteler, ülkenin ihtiyacına uygun olarak nitelikli beşeri sermaye yetiştirme, teknolojik ve bilimsel araştırmalar yapma gibi temel fonksiyonlara sahip kurumlardır. Üniversiteler bir taraftan bilgiyi üretip yayarken diğer taraftan toplumun yapısını geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Ekonomik gelişme ile sosyo-kültürel gelişme birbirlerini karşılıklı olarak etkileyen dinamiklerdir. Sosyo-kültürel nedenler ekonomi ve gelir artışlarının bir koşulu olarak ortaya çıkabilmektedir. Yapılan çalışmalar üniversitelerin kuruldukları illere özellikle ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan çok önemli katkılarının olduğunu göstermektedir. Yapılan anket uygulaması sonucunda Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin yöredeki varlığı şehrin sosyal ve kültürel yaşamı hareketlendirdiği gözlenmiştir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, bir yandan yarattığı gelir akımı ile kentin gelişmesinin maddi zeminini oluştururken diğer yandan da gelişmenin bilimsel ve sosyo-kültürel koşullarını hazırlamakta, özellikle bulunduğu yörenin buna bağlı olarak da ülkenin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmesine doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda, üniversitelerin bulundukları ilin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına anlamlı katkıları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since existence human being has always been in the development effort. Economic development is often defined as the increase in average income of the individuals. The level of development in the living standards of individuals has remained in a parallel structure to economic development. Economic conditions are largely determinative in the socio-economic development definition but the elements that provide a better life to people such as education, health, culture, and literacy rates, average life time, commodity and service units per person, rights and freedom should also be included in this definition. Universities are the institutions that have basic functions such as training qualified human capital for the needs of the country and scientific, technological researching. Universities help to develop the structure of society while producing and spreading information. Socio-cultural development and economic development are dynamics that affect each other. Socio-cultural factors can emerge as a condition of economy and revenue growth. Studies show that universities have very important economic, social and cultural contributions to the cities in which they were established. At the end of the survey application it was observed that the presence of Yuzuncu Yıl University in the region animates social and cultural life of the city. Yuzuncu Yıl University prepares scientific and socio-cultural conditions of the development and consequently provides direct or indirect contributions especially to the socio-economic and cultural development of the city in which it is located and accordingly of the country while preparing the material conditions for the city's development through the income stream that it generated. In this context, universities provide important contributions to the socio-economic and cultural life of the city in which they are located.