Üniversitelerin sosyo-ekonomik gelişmedeki rolü(Bitlis Eren Üniversitesi örneği)
The role of universities in socia-economic development (University example Bitlis Eren)
  1. Tez No: 480719
  2. Yazar: KADER KARDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Economics, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Üniversiteler, bulundukları bölgenin sosyo-ekonomik gelişmesini sağlayan en önemli unsurlarından biridir. Üniversiteler farklı bölgelerden gelen bireyleri kendi bünyesinde buluşturup kültürel anlamda çeşitlilik sağlamaktadır. Ekonomik anlamda, üniversiteler kent ekonomisine yapmış oldukları harcamalar ile ön plana çıkmaktadır. Üniversiteler kalkınmanın önemli faktörlerinden olan beşeri sermayeyi üretmektedirler. Bu sayede nitelikli iş gücünün ortaya çıkmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada Bitlis Eren Üniversitesi'nin bölgeye olan sosyo-ekonomik etkileri incelenmiş ve bu bağlamda öğrencilere anket uygulaması yapılmıştır. Temsili olarak toplam 400 öğrenciye uygulanmıştır.Bitlis Eren Üniversitesi bölgesel kalkınmada sosyo-ekonomik olarak bölgeye katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The universities are one of the most important fact in their located region and provide intercultural diversity for people who come from other regions. It is easy to see how they affect city economy. The universities also provide human capital which is an important step for development and reconstruction that contribute qualified manpower to be emerged. This study researched Bitlis Eren University about its contribution to the socio-economic growing. A survey has done with 400 students regarding to the research and the survey result shows Bitlis Eren University contribute socio-economic growing to the region.