Multimodal (Karma) taşımacılıkta taşıma operatörünün sorumluluğu
Multimodal (Mixed) the responsibility of the freight transport operators
- Tez No: 393599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uluslararası anlaşmalarda üç ayrı sorumluluk sistemi benimsenmiştir. Network Sistem, Uniform Sistem ve Strict Sistem. Multimodal Taşıma Konvansiyonunda, Uniform sorumluluk sistemi ile Network sorumluluk sisteminin bir karışımı olan“Modified- Network”sistemi kabul edilmiştir. Multimodal taşımalarda taşıma operatörünün genel olarak sorumluluğunun sınırlandırılmış olduğu görülmektedir. Özel hallerin varlığı halinde taşıma operatörü, sınırlı olarak değil, hak sahibinin gerçek zararından sorumlu tutulmaktadır. Taşıma operatörünün sorumluluğun belirlenmesi zarar yerinin belli olup olmamasına göre de değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Three separate responsibility system has been adopted in international agreements. Network Systems, Uniform System and strict system. In the Multimodal Transport Convention, with uniform liability system with a mix of network liability system“Modified- Network”system it was adopted. Multimodal transport operators in general seems to be of limited responsibility. Transport operator in the presence of special circumstances, not be limited to being held responsible for the actual loss of the right holder. Transport operator also varies depending on whether the determination of liability where the damage is known.