Alışveriş mekânlarında kültürel etkileşimin irdelenmesi: Tünel geçidi önerisi
Emphasizing cultural interaction in shopping spaces: A proposal for tunel passage
- Tez No: 393628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER SAĞLAR ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında kültürel öğelerin aktarımında önemli bir sosyal rolü olan alışveriş eyleminin mekânlaşması incelenerek bu süreçte ektili olan kültürel etkileşim kavramının önemi vurgulanmıştır. Günümüz alışveriş mekânlarındaki tek tipleşme ve kimliksizleşmeye eleştirel bir biçimde değinilerek, alışveriş mekânı tasarımına yönelik kültürel etkileşim odaklı bir yaklaşım önerisi geliştirilmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen Pera bölgesindeki Tünel geçidi üzerinden kültürel etkileşim odaklı bir öneri şablonu geliştirmek hedeflenmiştir. Günümüz alışveriş merkezlerine alternatif olarak sunulan bu öneride amaç, alışveriş eylemi ve kültürel etkileşim arasındaki bağlantıyı koparmayan, bulunduğu kültürün izlerini taşıyan bir alışveriş mekânı anlayışının toplumsal yaşama katkısını vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emphasise the importance of cultural interaction on spaces of exchange, which have an important social role on the transmission of cultural elements. The main objective is to create a proposal based on cultural interaction after evaluating placelessness and loss of identity in today's shopping places. Tunel passage at the Pera is preferred as the proposal area because of cultural interaction at the region. The proposal also aims to underline the importance of shopping spaces, which have cultural ties with their context, and it can be regarded as an alternative for today's shopping malls.