Subjective well-being and the determinants of happiness in Turkey: 2004-2013 period
2004-2013 döneminde Türkiye'deki öznel iyi oluş ve mutluluğun etmenleri
  1. Tez No: 393634
  2. Yazar: KAZIM ANIL EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATIL AŞICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu'nun, 2004-2013 yılları için yayınlamış olduğu veri seti kullanılarak, ülkemizdeki, öznel iyi-oluş seviyeleri ve mutluluğun belirleyenleri tespit edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, 3 farklı senaryo aracılığıyla; 10 yıl için ortak olarak belirlenen, on iki gösterge kullanılarak Türkiye vatandaşlarının ortalama iyi-oluş seviyeleri betimlenmiş ve bu seyirden sonuçlar çıkarılmıştır. İkinci kısmındaysa; mutluluğun etmenleri, ülkemizde yapılmış önceki çalışmalardan daha geniş bir veri seti ve özgün değişkenlerin yer aldığı daha geniş bir değişken setiyle incelenmiştir. Çalışmanın bütünü, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın iyi-oluşu ölçmekte yetersiz bir ölçüt olduğunu iddia etmekle beraber; varılan sonuçları kullanmanın, politika-yapıcıların yararına olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study employs Turkish Statistical Institute's Life Satisfaction Survey data belonging to the 2004-2013 period. This study has two main parts but, overall, it is argued that national income accounts (such as GDP) are insufficient to measure well-being, thus, policy-makers may benefit from the conclusions drawn in this study. In the first part of this study, well-being levels of Turkish citizen are depicted via three scenarios and twelve standardised indicators which are common for the analysis period. Next, the determinants of happiness are analysed via a larger dataset and a wider variable set including novel variables- compared to previous studies in Turkish literature.