Rethinking conflictual destructivity: A normative inquiry on the impact of political conflict on political belief system
Çatışsal yıkıcılığı yeniden düşünmek: Siyasal çatışmanın siyasal inanç sistemine etkisine dair normatif bir inceleme
  1. Tez No: 393633
  2. Yazar: ZEYNEP NUR AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma siyasal çatışmadan beslenen siyasal inancın kurulu olduğu bir düzlem bulmayı amaçlar. Tezin savı, çatışmayı ortadan kaldırılması gereken bir olgu olarak değerlendiren geleneksel kavramsallaştırmanın aksine, siyasal çatışmanın bireyin siyasal inanç sistemini kurmasına katkıda bulunan olumlu bir değer olduğu düşüncesidir. Siyasal inancı teşkil eden gerekli koşullar siyasal çatışmayla doğrudan yakınlık sergiler. Bu çalışmada tasvir edilen siyasal çatışma anlayışı, insan yaşamının yapıcı ve yıkıcı çatışma ve değişim sürekliliğinden meydana geldiği yaklaşımı üzerine kuruludur. Bu çalışmanın amacı siyasal çatışmanın savaşa dönüşme potansiyelini ve beraberinde getirdiği acıları, şiddeti ve yıkımı yadsımak değil, sunulan siyasal çatışma tasvirinin insan yaşamındaki kaçınılmazlığına ve insan yaşamına katkısına dikkat çekmektir. Bu amacı gerçekleştirmek adına Rudolph J. Rummel'in çatışmayı, dışarı dönük ve içeri yönelik güç vektörlerinin sürekli dengelenmesi anlamını taşıyan algı kavramı bakımından açıkladığı Conflict Helix eseri üzerinde durdum. Rummel'in çatışma kavramı dünyayı önceden belirlenmiş bir eksende kaçınılmaz bir seyir izlemekten kurtaran normatif bir kavramsallaştırmadır. Buna karşın, Thomas Hobbes'un siyaset felsefesinin Leviathan'da çatışma tehlikesine karşı sosyal ve siyasal düzeni destekleyişine işaret ettim. Siyasal inancı teşkil eden gerekli koşulları siyasal çatışma ile ilişkilendirdim. Bu, kişinin siyasal inanç sisteminin varlığı için gerekli koşulların oluşma sürecinde siyasal çatışmanın hayati ve merkezi bir rol oynadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to search for a ground on which political belief feeds upon political conflict. The argument of the thesis is that political conflict is a positive asset that contributes to the construction of the individual's political belief system contrary to the traditional conception of conflict as a phenomenon that should be done away with. The necessary conditions that constitute political belief display a direct affinity to political conflict, which is established upon a particular approach to social relations as composed of the integrative and disintegrative continuum of conflict and change. The main purpose is not to deny the fact that political conflict has great potential to escalate into war and bring forth misery, violence and destruction as history has taught us, but rather it is to attract attention to that the specific depiction of political conflict introduced hereby cannot be overlooked with regards to its inevitability in and contribution to social relations. In order to accomplish my goal, I have dwelled upon Rudolph J. Rummel's Conflict Helix where conflict is explained in terms of perception which is the continual balancing of outward directed and inward bearing vectors of power, manifested as perpetual conflict. Rummel's conception of conflict is a normative one that saves the world against following an inevitable course with predetermined trajectory. In contradiction, I have shown how Thomas Hobbes's political philosophy favors social and political order against the danger of conflict in Leviathan. I have related the necessary conditions that constitute the formation of the political belief system to political conflict. This indicates that the role of political conflict is vital and central in the formation process of the conditions required for the existence of a person's political belief system.