The impact of social capital on subjective well-being
Türkiye'de sosyal sermayenin öznel refah üzerindeki etkisi
- Tez No: 601653
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÜÇDOĞRUK GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, 1990'dan 2014'e kadar 5 farklı dalga halinde yapılan Dünya Değerler Araştırması'nı kullanarak Türkiye'de sosyal sermayenin öznel refah üzerindeki etkisini araştırıyor. Öznel refah seviyesini ölçmek için kullanılan bağımlı değişkenlerimiz mutluluk ve yaşam doyumudur. Bu çalışma mutluluk ve yaşam doyum üzerine yapılan çalışmalara ek olarak sosyal sermaye kapsamında güven endeksini kullanıyor. Sosyal sermaye ek olarak kullanılan diğer bağımsız demografik değişkenler yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, istihdam durumu, gelir ve kamu ve politik kurumlara olan güvendir. Çalışmanın amacı mutluluk, yaşam doyumu ve sosyal sermayenin belirleyicilerini farklı yıllar boyunca karşılaştırarak, çıkan sonuçların politika yapıcılar ve profesyoneller için Türk halkının algılanan yaşamlarını iyileştirme konusunda öngörü sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the impact of social capital on subjective well-being in Turkey by using World Values Survey conducted in 5 different waves for 1990 to 2014 period. Our dependent variables used as forms to measure subjective well-being are happiness and life satisfaction. This study takes into account trust as social capital in addition to previous studies on happiness and life satisfaction. The other independent variables that are used to control for demographics are age, sex, education level, employment status, income and confidence in governmental and political institutions. By comparing the determinants of happiness, life satisfaction and social capital over different years, this research aims to provide forecasting for policy makers and professionals to improve the perceived lives of Turkish people.