Bazı salvia türlerinin ekstrelerinin, böbrek iskemi/reperfüzyon modeli oluşturulan ratlarda inflamasyon ve oksidatif stres açısından değerlendirilmesi
Assessment of some extract of salvia species in term of inflammation and oxidative stress in renal ischemia-reperfusion-induced injury in rats
- Tez No: 393861
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN ALATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İskemi ve reperfüzyon hasarı trombolitik tedavi, organ nakli, koroner anjioplasti ve kardiyopulmoner bypass gibi çeşitli tıbbi ve cerrahi girişimler sırasında görülen potansiyel olarak ciddi bir sorundur. İskemi ve reperfüzyon hasarında temel patofizyoloji, iskemik dokuların reperfüzyonu sonrası gelişen mikrovasküler disfonksiyondur. Bu durum, böbrek nakli ve aort anevrizması gibi bazı cerrahi girişimlerde sık görülmesi ve yüksek mortalite oranına sahip olması açısından klinik öneme sahiptir. Bu deneysel çalışma, renal iskemi reperfüzyon hasarında, Salvia L. ekstrelerinin böbrek dokusundaki koruyucu etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmada 40 Sprague Dawley sıçan her birinde 8 sıçan bulunan 5 gruba ayrıldı. Tüm gruplara sağ nefrektomi yapıldı. 1. Grup: Kontrol, 2. Grup: I/R, 3.Grup: I/R+50 mg/kg Salvia L., 4.Grup: I/R+100 mg/kg Salvia L., 5.Grup: I/R+50 mg/kg Rosmarinik asit. Salvia L. ve Rosmarinik asit 7 gün boyunca tek doz gavaj olarak verildi. Kontrol grubu hariç tüm gruplara 60 dakikalık iskemi, 60 dakikalık reperfüzyon uygulandı. İntrakardiak kan örneği alındı, Kan Ürea Azotu (BUN), Kreatinin (CREA), Alanin Amimotransferaz (ALT), Aspartat Aminotransferaz (AST), Gama Glutamil Transpeptidaz (GGT), yüksek duyarlılıklı C-Reaktif Protein (hsCRP), Myeloperoksidaz (MPO), Malondialdehid (MDA), Nitrik Oksit (NO), Kitotriozidaz (ChT) ve Tümör Nekroz Faktör (TNF-α) düzeyleri tespit edildi. Değerler istatistiksel olarak SPSS 20.0 Windows paket programda değerlendirildi. Böbrek dokuları ışık mikroskopta 100-500 μm kesitte Hematoksilen-Eozin yöntemiyle incelendi. Biyokimyasal ve histolojik verilerimize dayanarak I/R ile oluşturulan renal hasar sonucu rat doku örneklerinde oksidatif ve inflamasyon açısından ciddi hasarlar gözlemlenmiştir. Fakat buna rağmen elde ettiğimiz verilere göre tedavi gruplarımızdan 100 mg/kg Salvia L. başta olmak üzere 50 mg/kg Salvia L. ve 50 mg/kg rosmarinik asit kullanımının böbrek yapı ve fonksiyonlarına karşı koruyucu etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ischaemia and reperfusion injury is a potentially serious problem that is encountered during a variety of medical and surgical procedures, such as thrombolytic therapy, organ transplantation, coronary angioplasty, and cardiopulmonary bypass. The basic pathophysiology of ischaemia and reperfusion injury is microvascular dysfunction which is developed following reperfusion of ischaemic tissues. It has clinical importance because of its frequent occurence and mortality in some surgical conditions such as renal transplantation, aort aneurysm. This experimental study was designed to investigate the protective effect of Salvia L. extracts on kidneys from I/R injury. Forty Spraque Dawley rats were divided into 5 groups (n=8). Right nephrectomy was performed to all groups. Group 1: control; group 2: I/R; group 3: I/R+50 mg/kg Salvia L.; group 4: I/R+100 mg/kg; group 5: I/R+50 mg/kg Rozmarinik acid. Salvia L. and rosmarinic acid for 7 days was given single dose as a gavage.60 minutes ischemia, 60 minutes reperfusion were applied to groups except control. Intracardiac blood samples were taken, Blood Urea Nitrogen (BUN), Creatine (CREA), Alanin Aminotransferaz (ALT), Aspartate Aminotransferase (AST), Gama Glutamil Transpeptidaz (GGT), High sensitivity C-reactive protein (hsCRP), Myeloperoxidase (MPO), Malondialdehyde (MDA), Nitric Oxide (NO), Chitotriosidase (ChT) ve Tumor Necrosis Factor (TNF-α) levels were detected. Mean values were evaluated by statistical analysis. The renal tissues were examined under light microscopy. Based on our biochemical and histological data, I/R induced renal damage in rat tissue by oxidative damage and inflammation as a result of severe in terms of samples was observed. Our treatment group 50 mg/kg Salvia L. and 50 mg/kg rosmarinic acid especially 100 mg/kg of Salvia L. were found to show a protective effect against renal structure and function.