Normal timpan zar ile fasya greftin geniş bant timpanometri sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of wide band tympanometry results of normal tympanic membrane and fascia greft
- Tez No: 393865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İLHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Normal timpan zar ile fasya greftin absorbans farklılıklarını yeni bir yöntem olan geniş bant timpanometri kullanarak incelemek. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, kontrollü olarak tasarlanan çalışmaya timpanoplasti yapılması planlanan 40 hasta ile kulak muayenesi ve işitmesi normal olan 30 gönüllü alındı. Tüm hastalara underlay teknikle temporal kas fasyası kullanılarak Tip 1 timpanoplasti yapıldı. Kemikçik zincir problemi olan ve mastoidektomi yapılan hastalar çalışmadan dışlandı. Kontrol grubundaki sağlıklı gönüllülere ve preoperatif, postoperatif 1. ay ve postoperatif 3. ayda hastalara saf ses odyometrisi ve geniş bant timpanometri yapıldı; 250-8000 Hz arası işitme eşikleri ve absorbans değerleri kaydedildi. Hastaların ameliyat sonrası işitme eşiklerindeki ve absorbans değerlerindeki değişiklikler incelendi ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Timpanoplasti sonrası grefti tutan ve kontrollere gelen 16'sı kadın 14'ü erkek toplam 30 hasta ile 17'si kadın 13'ü erkek toplam 30 gönüllü çalışmayı tamamladı. Hastaların hava-kemik yolu saf ses ortalamalarının ortancaları; preoperatif 34-12 dB HL, postoperatif 1. Ay 25-12 dB HL ve postoperatif 3. ay 24-12 dB HL olarak saptandı. Kontrol grubunda ise bu değerler 15-10 dB HL idi. Postoperatif işitme eşiklerinin iyileştiği fakat kontrol grubu değerlerine ulaşmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the differences between normal tympanic membrane and fascia greft in terms of absorbance features using wide band tympanometry, which is a new technique. Patients and Method: 40 patients, who were scheduled to have tympanoplasty, and 30 volunteers with normal ears were enrolled in to the study, which was designed as prospective-controlled. All patients were operated with same technique, using Temporal muscle fascia with underlay method in Type 1 tympanoplasty. Patients, who had additional pathologies regarding ossicular chain, or had mastoidectomy, were excluded. Pure tone audiometry and wide band tympanometry tests were performed to the patients preoperatively and postoperatively at 1. and 3. months, and to the volunteers. Hearing thresholds and absorbances were recorded between 250 to 8000 Hz. Results: 16 women and 14 men, total 30 patients, whose graft was intact in the study group, and 17 women and 13 men, total 30 volunteers, completed the study. The medians of air-bone conduction thresholds of the patients were 34-12, 25-12, 24-12 dB HL, preoperatively and postoperatively at 1st and 3rd months, respectively. These values were 15-10 dB HL in the control group. These data showed us that hearing thresholds of the patients got better postoperatively but didn't reach to the level of control group.